Pariz – Prošla godina u Evropi bila je najtoplija ikada zabeležena, objavljeno je u izveštaju evropske službe Kopernikus o klimatskim promenama (C3S).
Kako se navodi, 2022. godinu su obeležili ekstremi, a strahuje se da bi 2023. godina mogla da bude i gora.
Globalno gledano, proteklih osam godina obeležile su rekordne temperature, navodi se u izveštaju i dodaje da nastavljaju da rastu atmosferske koncentracije stakleničkih gasova ugljen dioksida i metana i da dosežu rekordne nivoe, čak najviše u poslednjih stotina hiljada godina.
Kopernikus podseća da temperature rastu dvostruko brže na evropskom kontinentu od svetskog proseka, sa zagrevanjem od oko +2,2 stepena tokom poslednjih pet godina.
Prema rečima zamenice direktora C3S Samante Barges to ubrzanje je posebno vidljivo već 20 godina.
Na visoke temperature utiče i otapanje velikih ledenih površina, a nije bio pošteđen ni Antarktik, koji je u februaru prošle godine imao najniži zabeleženi obim, dok je na Arktiku, regiona Svalbard imao temperature 2,5 stepena iznad proseka.
Porast temperatura je 2022. godine u Evropi bio propraćen ekstremnim događajima poput suša, male snežne padavine, topljenje leda na Alpima.
Slabe kiše obeležile su leta, vlažnost tla bila je druga najniža u poslednjih 50 godina, a rečni protok drugi najniži u istoriji.
Vrućina i suša povećale su rizik od požara, pa je tako prošle godine u zemljama EU izgorelo više od 900.000 hektara, pri čemu je u Francuskoj, Španiji i Sloveniji emisija ugljen dioksida u tim požarima dosegla rekordne nivoe.
Stručnjaci Kopernikusa predviđaju da će 2023. godina biti jedna od najtoplijih u istoriji, ukoliko se vrati El Ninjo.
„Znamo da kada se El Ninjo vrati, imamo vrhunce temperature u celom svetu (2016. godinu obeležila je epizoda El Ninjo veoma jakog intenziteta). Hoće li se to dogoditi 2023. ili 2024., još ne znamo. El Ninjo može da ima snažan uticaj na globalne temperature„, rekao je direktor Kopernikusa Karlo Buntempo.
On je dodao da će zbog klimatskih promena u Evropi naredna leta biti sve toplija.