Konkurs za 13. generaciju mentorina u okviru programa „Podeli svoje znanje”

Evropski pokret u Srbiji

Beograd – Otvorene su prijave za 13. generaciju mentorina, u okviru programa „Podeli svoje znanje”.

Program Podeli svoje znanje zajednički sprovode Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BeograduOrganizacija za evropsku bezbednost i saradnju i Evropski pokret u Srbiji.

Poziv je otvoren za mlade žene (i žene koje su duhom mlade!), koje imaju minimum šest meseci relevantnog profesionalnog angažmana (volontiranje, stažiranje, radni odnos, itd.) sa teritorije Republike Srbije da se prijave. Program posebno želi dobrodošlicu mladim preduzetnicama u poljoprivredi i Romkinjama.

Program „Podeli svoje znanje“ je jedinstven program koji otvara mogućnost za lični i profesionalni razvoj žena. Zasnovan je na konceptu mentorstva, a usmeren je na izgradnju međusobne podrške žena, kroz deljenje znanja, iskustava, jačanje solidarnosti, promociju dobrih uzora, umrežavanje i osnaživanje žena.

Program je tokom 13 godina uspeo da se prilagodi potrebama profesionalnog i ličnog razvoja žena, pružajući podršku ženskoj zajednici u izazovnim vremenima.

U 2023. godini nastavlja se sa razvojem programa “Podeli svoje znanje – Bosna i Hercegovina” uz podršku Ambasade SAD-a u cilju sinhronog sprovođenja programa u obe države.  Više informacija o programu i prijavama za devojke iz BiH pronađite ovde.

Cilj programa „Podeli svoje znanje” je profesionalno i lično osnaživanje žena u našem društvu, kroz razmenu iskustava i znanja. Vođen je idejom da uspešne i stručne žene, liderke iz različitih profesija, podele svoja znanja i iskustva sa mladim ženama sličnih interesovanja kako bi doprinele stvaranju prilika za mlade žene za unapređenje svog puta u karijeri, sa namerom da postignu pozitivan pomak i postave zdrave osnove za buduću dugoročnu saradnju.

Aktivnosti u okviru Programa koji traje od januara do novembra su sledeće:

  • Rad sa mentorkom 1 na 1 – Svaka mentorina na početku ciklusa dobija mentorku sa kojom u kontinuitetu radi 10 meseci na ličnom i profesionalnom osnaživanju po dinamici koju zajednički odrede.
  • Grupne aktivnosti – okrugli stolovi, radionice i studijske posete – okupljaju mentorine i mentorke i druge žene koje podržavaju Program. Radionice su namenjene razvoju i jačanju veština mentorina. Okrugli stolovi predstavljaju prilike za razgovor sa ženama iz različitih profesija, koje deljenjem iskustva i svojih priča govore o izazovima sa kojima se žene u različitim profesionalnim oblastima suočavaju. Studijske posete namenjene su upoznavanju mentorki i mentorina sa ženskim inicijativama koje predstavljaju primere dobre prakse u različitim oblastima: aktivizam, preduzetništvo i slično, a ujedno predstavljaju i priliku za zajedničko putovanje i druženje;
  • Mentorske šetnje – posebne zajedničke aktivnosti koje služe za promociju ženske solidarnosti, borbe za ženska prava i saradnju žena kroz mentorstvo. Prva Mentorska šetnja održava se u martu (svaki put u drugom gradu) posvećena je Međunarodnom danu žena, dok se druga održava u okviru završnog događaja u novembru u Beogradu. Mentorske šetnje deo su globalne incijative Vital Voices Global Leadership Network u okviru koje se svake godine u nekoliko država širom sveta organizuje niz mentorskih šetnji širom sveta, u istom danu.
  • Podkasti Podeli svoje znanje – predstavljaju ključni deo jačanja vidljivosti saradnje i solidarnosti koje čine temelje Programa. U podkastima alumnistkinje i učesnice dele svoje profesionalne i lične priče koje inspirišu dalji razvoj i podršku u ženskoj zajednici.

Konkurs je trenutno otvoren za mentorine i rok za prijave je 30. novembar do kraja dana. Na konkurs je moguće prijaviti se popunjavanjem Formulara za prijavu.

Kandidatkinje prolaze kroz 2 faze selekcije:

Prva faza: pregled online prijava (formulara), koji obuhvata ispunjenje uslova programa i jasnoću motivacije za učešće – sve kandidatkinje biće obaveštene o resultatima do polovine decembra;

Druga faza: sa kandidatkinjama koje prođu prvu fazu selekcije, biće organizovani online intervjui u drugoj polovini decembra. Ova faza obuhvata selekcioni kriterijum jasnoće cilja učešća i doprinosa koji Program može da pruži.

Mentorke se biraju na osnovu profila odabranih devojaka (profesionalnih afiniteta i ličnih interesovanja). Konkurs za mentorke je otvoren tokom cele godine. Mentorke se mogu prijaviti popunjavanjem slanjem CV-a i motivacionog pisma na adresu adrijana.nikitovic@emins.org tokom cele godine, čime postaju deo baze mentorki i bivaju kontaktirane tokom procesa selekcije mentorki na osnovu odabira mentorina pre zvaničnog početka programa.

 

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…