Nacionalni konvent o Evropskoj uniji i Centar za ekologiju i održivi razvoj CEKOR organizuju javnu prezentaciju i diskusiju pod nazivom „Put i troškovi usaglašavanja sektora energetike sa EU i Energetskom zajednicom“ u četvrtak, 4. decembra 2014. godine, u Narodnoj skupštini, Zeleni salon (Kralja Milana 14, Beograd), sa početkom u 10 časova.
Cilj skupa je razmatranje pitanja harmonizacije zakonodavstva u oblasti energetike i životne sredine. Srbija je od 2006. članica Energetske zajednice i već je usaglasila deo zakonodavstva u oblasti energetike sa evropskim. Ipak, deo legislative Zajednice koji se odnosi na mere zaštite životne sredine u sektoru energetike, i dalje predstavljaju poseban izazov.
Srbija do kraja 2015. godine treba da usvoji Nacionalni plan za smanjenje emisija u sektoru energetike, u čiju izradu je potrebno uključiti širu javnost. Takođe, punopravno članstvo u Evropskoj uniji donosi niz dodatnih obaveza u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena koje su u tesnoj vezi sa sektorom energetike.
Da li su Energetska zajednica i proces pristupanja komplementarni ili paralelni procesi, koje su sve obaveze koje nas očekuju u narednim godinama, i koliki su troškovi, a kolike koristi primene EU standarda, neka su od pitanja na koje će se tražiti odgovor zajedno sa gostima među kojima su:
• Tomas Brukner, ekspert za klimatske promene, Univerzitet u Lajpcigu,
• Peter Vajda, ekspert za zaštitu životne sredine iz Sekretarijata energetske zajednice,
• Jadranko Simić, Šef poslovne jedinice za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje, Konsultanti Jugoistočne Evrope,
• Aleksandar Kovačević, ekspert za oblast energetike.