Beograd – U sprovođenju svakog projekta koji ima za cilj da upozna građane i građanke sa svojim pravima veoma je važno da se čuje i njihova priča.
Zbog toga je neformalna mreža Zdravo pravo (koju čine Pravni skener, Hrabriša, Romani Cikna i Dijalog) , u okviru projekta “Koraci za zdravstvo po meri pacijenta”, organizovala dve fokus grupe u Novom Sadu i Kruševcu.
Razgovori sa građankama i građanima na fokus grupama pomažu nam da dobijemo informacije o znanju, iskustvu i percepciji o ostvarivanju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, sa osvrtom na pravo pacijenata na refundaciju.
Cilj fokus grupa je da uključi građanke i građane iz različitih sfera društva, kao što su osobe iz romske populacije i ljudi koji su u povećanom riziku od oboljevanja. Veliki procenat učesnica i učesnika fokus grupa se prvi put susreo sa pojmom refundacija u okviru zdravstvenog sistema.
Svi su istakli su da im nijedan zdravstveni radnik nikada nije ukazao na pravo na refundaciju.
Ovakav odnos prema davanju informacija o pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja ima za posledicu da pacijentkinje i pacijenti nisu upoznati sa svojim pravima i mehanizmima za zaštitu prava.
Usled nedostatka informacija stvara se tlo za uskraćivanje prava na zdravstvenu zaštitu.
Drugi vid komunikacije sa građankama i građanima odvija se preko online ankete.
Građanke i građani će imati priliku da sa nama podele svoja znanja i iskustva o uslugama iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, da li su im dostupne informacije o refundaciji i načinu zaštite garantovanih prava u zdravstvenom sistemu.
Kroz anketu, građanke i građani će nam omogućiti da detaljnije uočimo mane u primeni propisa i dostupnosti zdravstvene zaštite. Jedna svrha odgovora je izrada vodiča kroz pravo na refundaciju kako bi se ostvarivanje učinilo lakšim.
Bitno je naglasiti da je anketa u potpunosti anonimna i da nije od značaja ni naziv zdravstvene ustanove koja je nadležna za pružanje usluge.
Neformalna mreža „Zdravo pravo“ vas poziva, da budete aktivni u unapređenju i zaštiti svojih prava iz zdravstvenog osiguranja i date svoj doprinos u prikupljanju podataka o svom iskustvu i popunite anketu.
Verujemo da ćemo zajedno biti jači u širenju znanja na koji način možemo da ostvarimo svoja prava. Ova tema se tiče svih nas i jedino zajedno možemo da učinimo zdravstveni sistem transparentnim i da obezbedimo poštovanje u ostvarivanju garantovanih prava.
——–
Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovoj publikaciji/članku/studiji/radu je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.
„Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT” je projekat Vlade Švajcarske čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou. ACT sprovode dve nevladine organizacije: Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.
#ACTprojekat čine 3 stuba: 1. grantovi; 2. izgradnja i jačanje kapaciteta; 3. jačanje uporišta u zajednici.