Beograd, 09. april 2021. – Koalicija 27 i više od 40 organizacija civilnog društva podnele su zahtev Ministarstvu zaštite životne sredine za ponovno pokretanje postupka izmena i dopuna Zakona o zaštiti prirode.
Ustanovljeni su brojni propusti u proceduri izrade, javnoj raspravi i sadržini izmena i dopuna zakona, zbog čega je Koalicija 27 pozvala ministarstvo da ponovljeni postupak sprovede transparentno, u skladu sa zakonom i uz konsultacije sa svim zainteresovanim stranama, navodi se u saopštenju Koalicije.
Milica Radanović iz Koalicije 27 rekla je da se o izmenama zakona govori godinama i da su do njih neprekidno stizale konfuzne i protivrečne informacije.
Kada je reč o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o zaštiti prirode, navodi se u saopštenju, pojedine izmene nisu u skladu sa postojećim zakonodavnim okvirom, a nisu formulisane razumljivo ni onima koji zakon treba da sprovode, ni stručnoj javnost, ni građanima.
Ukazuje se da Nacrt predviđa rešavanje problema izgradnje malih hidroelektrana u zaštićenim područjima, ali i da se istovremeno ostavlja dovoljno prostora da se ta praksa nastavi, ukoliko se određeni projekat proglasi “opštim interesom i nacionalnim značajem”.
“Ne postoje jasno definisani kriterijumi za određivanje opšteg interesa i nacionalnog značaja i to otvara prostor za donošenje odluka bez učešća javnosti. To ne samo da je loša praksa, nego može da rezultira projektima opasnim po očuvanje prirode u Srbiji„, upozorila je Radanović.
Zbog načina na koji je sproveden postupak izrade Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode, organizacije civilnog društva zahtevaju od ministarstva da ga proglasi nevažećim i ponovo organizuje ceo postupak.
To podrazumeva i ponovno organizovanje radne grupe, koja bi okupila predstavnike drugih relevantnih sektora, uključujući i civilni sektor, uz redovno održavanje sastanaka koji će doprineti pravovremenom donošenju jednog od ključnih dokumenata za zaštitu prirodnih vrednosti Srbije, ističe se u saopštenju.