Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker upozorio je u svom prvom ovogodišnjem javnom istupu, da će ova godina biti teška, ali je odlučno odbacio ideju da bi zbog tih poteškoća mogla doći u pitanje sama Evropska unija.
"Nemam previše iluzija što se tiče ove godine jer će sve biti teško. Ali neću odustati, odbacujem ideju da je to na neki način početak kraja", rekao je Junker na konferenciji za novinare u Briselu.
Junker se zauzeo da se pronađe za zajedničko evropsko rešenje migrantske krize, koja dovodi u pitanje šengenski prostor, jedno od najvećih postignuća u evropskim integracijama.
Ponovio je da bi propast Šengena znatno otežala privrednu situaciju.
"Ako neko želi ubiti Šengen, onda će se na kraju isto dogoditi i jedinstvenom tržištu. A to će dovesti do problema nezaposlenosti u Evropi. Manje Šengena znači manje zaposlenih, manji privredni rast. Šengen je jedno od najvećih postignuća u procesu evropskih integracija. Bez Šengena, bez slobode kretanja radnika, bez slobodnog putovanja evropskih građana, euro nema smisla. Na isti način su povezani Šengen, sloboda kretanja i jedinstveno tržište", rekao je Juncker.
Stoga će Komisija učiniti sve što je potrebno kako bi se sačuvao Šengen, ističući visoku cenu ponovnog uvođenja kontrola na unutrašnjim granicama.
"Čekanje svakog kamiona na unutrašnjoj granici koštalo bi 55 evra po satu.
Izrazio je razočaranje sporim sprovođenjem svega što je dosad dogovoreno u vezi s migrantskom krizom.
"Ne mogu prihvatiti da nije provedena relokacija 160.000 ljudi", rekao je.
Prema poslednjim podacima, do sada je relocirano samo 272 ljudi, a prema dogovorenom planu u roku od dve godine trebalo bi rasporediti 160.000 ljudi.
Junker je rekao da će ove godine prvi prioritet Evropske komisije biti rast i zapošljavanje i pozvao zemlje članice da provode strukturne reforme, pokažu fiskalnu odgovornost i da se usredsrede na strateške investicije.
Govoreći o jednom od najvećih ovogodišnjih izazova za EU, pitanju ostanka Velike Britanije u EU, Junker je izrazio je uverenje da će se sledeći mesec na samitu postići zadovoljavajuće rešenje za to.
"Prilično sam siguran da ćemo imati dogovor, ne kompromis nego trajno rešenje", rekao je Junker.
Čelnici EU-a okupiće se 18. i 19. februara na sammitu u Briselu na kojem bi trebali postići dogovor oko reformi koje je zatražio britanski premijer David Cameron.
Cameron je u novembru prošle godine objavio četiri glavna područja u kojima traži reforme u EU-u, kako bi on mogao svojim biračima preporučiti da glasaju za ostanak u Uniji na referendumu koji se treba održati do kraja 2017. ali kao najverojatniji datum spominje se jun ove godine.
Junker se na konferenciji za novinare osvrnuo i na stanje u Poljskoj koja se našla na udaru kritika nakon što je nova vlada promenila zakon o Ustavnom sudu i zakon o javnim medijima.
Komisija je pokrenula preliminarnu analizu poljskog zakona o Ustavnom sudu kako bi se ustanovilo je li u suprotnosti s evropskim zakonodavstvom. To je početak postupka, koji može dovesti čak do oduzimanja prava glasa.
Junker je rekao da u ovom trenutku nema smisla spominjati član 7 Ugovora o EU, koji definiše mogućnost oduzimanja glasa zemlji članici, jer tek počinje dijalog s poljskim vlastima.
Izvor: Hina