Beograd – Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da je potrebno da žene budu više uključene u proces kreiranja i sprovođenje politika u sektoru bezbednosti.
Poverenica je to izjavila na konferenciji “Žene, mir i bezbednost: Plansko (ne)delovanje-treća sreća“, koju je organizovao Poverenik za zaštitu ravnopravnosti uz podršku Misije OEBS u Srbiji.
Tom prilikom je predstavljen Izveštaj o monitoringu primene drugog Nacionalnog akcionog plana (NAP) za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti UN.
Prema tom izveštaju, kako je navela Janković, najveći procenat povećanja procenta žena na pozicijama odlučivanja je u MUP – 19 odsto, najkompletniji izveštaj dostavila je BIA, dok je Ministarstvu odbrane i Vojsci zabeležen “stagnantan rast“.
Takođe, kaže Poverenica, uravnoteženija zastupljenost žena i veći broj žena na upravljačkim funkcijama evidentiran je u Ministarstvu spoljnih poslova, Upravi carina i Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Janković navodi da je Izveštaj sačinjen početkom godine, ali da se čekalo na formiranje nove vlade jer je, kako je rekla, važno da nova vlada dobije rezultate kao dobru podlogu za izradu trećeg NAP-a, koji bi trebalo da da novi zamajac sprovođenju samih principa Rezolucije 1325.
„Upravo nezavisni izveštaj o monitoringu potvrđuje da je drugi NAP imao nešto slabiju dinamiku od prvog, jer na lokalnom nivou nije bilo dovoljno razumevanja ni kapaciteta za razumevanje samih ciljeva uključivanja principa Rezolucije u politike i njeno sprovođenje na lokalnom nivou„, zaključila je Poverenica.
Ona ističe da su postojale i objektivne poteškoće poput pandemije kovid-19. usred sprovođenja drugog NAP-a.
„Pandemija kovida 19 pokazala nam je značaj dobrog razumevanja koncepta ljudske bezbednosti i da bezbednosni rizici i pretnje sve više ne dolaze iz vojnog sektora, već i iz drugih sfera, poput pandemije, a tu su migracije, transnacionalni kriminal, energetske krize, inflatorni šokovi, rat na tlu Evrope. Stari bezbednosni izazovi su modifikovani i valja se sa njima suočiti„, poručila je Janković.
Poverenica kaže da treći NAP treba da bude urađen na realno sagledanoj situaciji i relevantim informacijama, kako bismo imali dinamiku koju treba da imamo i veću uključenost svih relevantnih aktera.
„Glavni zaključak je, pored neophodnosti edukacije na svim nivoima, da i dalje postoji potreba da neko sa dovoljno kapaciteta ima lidersku ulogu u lokalnoj zajednici, neko koga lokalne samouprave prepoznaju kao najrelevantnijeg za razumevanje značaja lične bezbednosti, a pokazalo se da je to MUP„, istakla je Janković.
Ona je dodala da sama zastupljenost žena nije nužno znak kvaliteta, niti da ćemo tu imati najbolje javne politike, ali je osnovni preduslov.
„Mislim da nam je u vremenu u kojem živimo potreban svaki muškarac i svaka žena, svako naše znanje i kapaciteti za prevazilaženje brojnih izazova u kojima se sva društva suočavaju„, zaključila je Janković.