Janković: Neophodan nacionalni mehanizam za praćenje slučajeva nasilja nad ženama

Foto: facebook.com/osce.serbia

Beograd – U Beogradu je održan Regionalni forum o femicidu na kome je poverenica za rodnu ravnopravnost Brankica Janković istakla da je potrebno što skorije uspostaviti nacionalni mehanizam za praćenje nasilja nad ženama koji bi registrovao i analizirao sve slučajeve.

Janković je navela da je tokom 2022. godine širom sveta ubijeno 89.000 žena, a u Srbiji od 2011. do 2023. godine njih 406.

Potreban nam je ‘Femicide watch‘, ne mora tako da se zove, ali taj naziv je prihvaćen u ostalim državama. To je telo koje će pratiti rasprostanjenost nasilja, analizirati sve slučajeve i doneti potrebne odgovore na kreiranje bezbednog mesta za život“, rekla je Janković.

Ona je navela i da je najveći broj žena ubijen u njihovom domu.

Dom nije najsigurnije mesto za ljudsko biće, a to protvrđuje ovaj podatak. Gotovo da me je sramota da o ljudskim bićima govorim u brojkama, ali ti brojevi su otreznujući za one koji se još uvek nisu otreznili“, istakla je Janković.

Ona je dodala i da su u toku izmene Krivičnog zakonika i neke od tih promena će, kako je rekla, uticati na narasle potrebe društva u ovom domenu.

Janković je ocenila da je poseban pomak napravljen ratifikacijom Istanbulske konvencije 2013. godine kao i donošenjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici 2016. godine.

Ambasador Misije OEBS u Srbiji Jan Bratu rekao je da su brojke o ubistvima žena visoke kako u zapadnoj Evropi, tako i u Srbiji i ostalim zemljama regiona.

Bratu je naveo da je ubistvo žene od strane najbližih “podsetnik“ koliko još daleko mora da se ide da bi se rešio problem femicida.

Dosta muškaraca u Srbiji smatra da je nasilje nad ženama opravdano u određenim slučajevima i to pokazuje dubok uticaj patrijarhata koji je ukorenjen u društvu na ovim prostorima“, ocenio je Bratu.

Prema njegovim rečima, deo problema su i mediji koji na senzacionalistički i pogrešan način izveštavaju o slučajevima femicida.

“Moramo da promenimo toksične okvire i da sa poštovanjem izveštavamo o žrtvama femicida“, ukazao je Bratu.

Šefica kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović rekla je da Srbija ima dobru strategiju, ali da akcioni plan još čeka na usvajanje.

Strategija za borbu protiv nasilja je ključno važna i izuzetno je važno da se usvoji akcioni plan, jer strategija bez akcije nije primenljiva„, rekla je ona i napomenula da se radi i na finansiranju ženskih nevladinih organizacija.

Drugi regionalni forum o sprečavanju femicida organizuje organizacija FemPlatz u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji, UN Women, Trag fondacijom, OAK fondacijom, organizacijom Crta, projektom WIN. WIN.radnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji, UN Women, Trag fondacijom, OAK fondacijom, organizacijom Crta, projektom WIN.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…