Beograd, 15. januar 2020. – Prošle nedelje dva tabloida – Informer i Srpski telegraf – dotakla su moralno dno objavljivanjem detalja otmice i zlostavljanja devojčice iz Niša, prešavši sve granice profesionalne etike i prekršivši prava deteta.
Tekstovi navedenih tabloida u štampanom izdanju, kao i tekst na portalu alo.rs, u kojima se prenose izjave uhapšenog otmičara dvanaestogodišnje devojčice, osudila je i Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Ona je upozorila da detalji gnusnog zlodela ne predstavljaju informaciju od javnog interesa, niti novinarstvo, već zloupotrebu medijskog prostora i kršenje Kodeksa novinara Srbije u kome se navodi da je novinar obavezan da poštuje „privatnost, dostojanstvo i integritet ljudi o kojima izveštava, a posebno da štiti prava i dostojanstvo dece i žrtava zločina“.
Cenzolovka: Za izveštavanje pojedinih tabloida o nasilju nad otetom devojčicom iz Niša rekli ste da „prelazi sve granice profesionalne etike“ i da predstavlja „najgrublje kršenje prava deteta“. Koja prava deteta su povređena u ovom slučaju?
Brankica Janković: Konvencija o pravima deteta UN, čiji je i Srbija potpisnik, garantuje detetu pravo na zaštitu od mešanja u njegov privatni život. Takođe, Konvencija obavezuje sve da, u okviru svojih aktivnosti, uzmu u obzir ono što je u najboljem interesu deteta.
Osim toga, treba imati u vidu i da država ima obavezu da obezbedi sve odgovarajuće mere za podsticanje fizičkog i psihičkog oporavka deteta nakon što je bilo izloženo ovakvoj vrsti traume. Takav oporavak treba da bude u uslovima koji podstiču zdravlje, samopoštovanje i dostojanstvo deteta.
Tekst Ivane Predić, u celosti, možete pročitati na portalu Cenzolovka.