Beograd – Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je, povodom Dana sećanja na žene žrtve nasilja – 18. maja, da ubijene žene nisu brojevi i statistika.
Poverenica je dodala i da je neophodno da ujedinjeno stanemo i nastupimo protiv ovog najeksteremnijeg oblika rodno zasnovanog nasilja.
„Republika Srbija je među prvima ratifikovala Konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici nakon čega su usledile opsežne normativne promene, zahvaljujući kojima porodično nasilje više nije privatna stvar već društveni problem. Uvedene su mere zaštite od nasilja u porodici i partnerskim odnosima, strože kazne, zabrana približavanja i komunikacije sa žrtvom, a usvojen je i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Uprkos tome, za nepunih pet meseci skoro nijedna nedelja nije prošla da žena nije izgubila život od ruke partnera, najčešće bivšeg, a broj od 17 ubijenih žena opominje društvo da rešavanje ovog problema treba da se podigne na najviši nivo„, navela je.
Kako bi se unapredio sistemski odgovor na nasilje i bolju prevenciju, Poverenik je, između ostalih aktivnosti, u skladu sa svojim nadležnostima u prethodnom periodu podneo brojne inicijative za izmenu propisa, od kojih posebno izdvajamo inicijative za izmene Krivičnog zakonika, Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, Zakona o javnom redu i miru , navedeno je u saopštenju.
„Podržali smo i inicijativu upućenu Narodnoj skupštini za uspostavljanje Nacionalnog kontrolnog mehanizma za praćenje slučajeva femicida. Ovaj mehanizam pomogao bi bržoj i boljoj koordinaciji, reakciji i podršci, pružio bi uvid u sve važne elemente za analizu slučaja koja podrazumeva sagledavanje uzroka i propusta, da li je i ko zakazao u sistemu zaštite, naglašava poverenica„, kazala je ona.
Janković naglašava da zakoni i mere sami po sebi nisu dovoljni i ukazuje da se koren problema nalazi u istorijski nejednakim odnosima moći između muškaraca i žena, ali i u široko rasprostranjenoj toleranciji društva na sve oblike nasilja.
„Važno je da kroz zajednički rad i razvoj imamo društveni konsenzus u borbi i osudi svakog nasilja, kao i da neprestano radimo na podizanju svesti o značaju poštovanja svačijeg dostojanstva i negovanju pravih vrednosti„, zaključuje poverenica.