Zaštitnik građana Saša Janković kaže da su osobe sa invaliditetom možda najugroženija grupa u Srbiji koja svakodnevno ostaje uskraćena za niz svojih prava i ocenjije da su incidenti u beogradskom prevozu pokazali koliko nam je svest po tom i nekim drugim pitanjima jako niska.
Predstavnica Udruženja slepih i slabovidih Srbije "Beli štap" Vesne Nestorović u pratnji psa vodiča izbačena je u ponedeljak iz autobusa gradskog prevoza.
Podsećajući da je ove godine donet Zakon o kretanju uz pomoć psa vodiča, što je jedan od retkih pozitivnih pomaka u toj oblasti, on je istakao da je dobro što se GSP izvinio putnici.
"To je jako dobro i jedino normalno što se moglo desiti u ovakvj situaciji", rekao je Tanjugu Janković.
On je ocenio da su incidenti u beogradskom prevozu pokazali koliko nam je svest po tom, ali i nekim drugim pitanjima jako niska.
Prema njegovim rečima, to se moglo videti na osnovu ponašanja vozača, ali i nekih putnika.
Ombudsman je najavio da će se postarati da sve lokalne samouprave dodatno obaveste javne prevoznike o zakonskim odredbama i njihovoj obavezi da ih poštuju.
"Nadam se da će to smanjiti mogućnost da se ovakvi nedopustivi, nezakoniti i krajnje ružni događaji ponove", rekao je Janković napominjući da kao građani moramo biti svesni svojih i tuđih prava.
Kako je ocenio, državni organi, pre svega, organi lokalne samouprave, pa i oni koji obavljaju nekakvu javnu službu moraju biti svesni zakonskih propisa, ali moraju da budu i odgovorni za nepoznavanje tih propisa.
"Nadam se da će ovaj ružni događaj, ne samo nezakonit, već i duboko ljudski ružan zbog svih okolnosti, na neki način doprineti da se svest po ovom pitanju ipak promeni", rekao je Janković.
On je naveo i da se nada da će svi, uključujući nevladine organizacije, građane i državne organe, preduzeti sve što je moguće da takvih situacija bude što manje i da se nikad više i ne ponove.
Incident u prevozu osudili su Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović.
Ministarstvo je poručilo da ponašanje vozača predstavlja narušavanje osnovnog prava na slobodno kretanje podsećajući da su sve organizacije, pravna i fizička lica, po Zakonu o kretanju uz pomoć psa vodiča, obavezni da usaglase odluke i način rada sa odredbama toga zakona i na taj način omoguće nesmetano kretanje i boravak osoba koje se kreću uz pomoć psa vodiča.
I poverenica je izrazila zabrinutost zbog učestalih problema sa kojima se suočava predstavnica udruženja za slepih i slabovidih Srbije "Beli štap" zbog toga što se kreće uz pomoć psa vodiča i poručila nadležnim institucijama da su dužni da svima obezbede poštovanje ljudskih prava.
Da je neshvatljivo i skandalozno ponasanje vozaca GSP-a prema slepoj osobi kojoj nije dozvoljeno da uđe u vozila sa psom vodičem, i to dva puta, smatra i Omerović.
"To nije samo kršenje zakona po kojem slepe osobe mogu u pratnji psa vodiča ulaziti u vozila javnog prevoza, to je pre svega nehumano. Kakvi smo to ljudi postali kada se ovako ponašaju zaposleni u javnom sektoru i to prema hendikepiranoj osobi?", upitao je Omerović.
Omerović smatra i da rukovodstvo GSP-a treba da organizuje obuku vozača i zaposlenih na temu poštovanja ljudskih prava i zakona.
GSP Beograd se izvinio Vesni Nestorović ocenivši da je vozač napravio veliki propust zbog čega će protiv njega biti pokrenut disciplinski postupak.
Nestorović je u ponedeljak, u 15.30 sati, na stajalištu kod Kalenić pijace, ušla u aubotus na liniji 25P, u pratnji psa vodiča.
Vozač koji je upravljao tim vozilom je tražio da napusti vozilo, a kasnije je, u izjavi, naglasio da je to učinio jer je autobus bio prepun putnika i bio je zabrinut za njihovu bezbednost, jer pas nije imao zaštitnu korpu.
Nestorović je, kako su potom preneli mediji, juče ponovo doživela istu neprijatnost u tramvaju na liniji 14.
Izvor: Tanjug