Izgradnja brana sve više ugrožava reke i rečni biodiverzitet na zapadnom Balkanu koji su izuzetno očuvani i moraju se zaštititi, rečeno je 20. marta na predstavljanju istraživanja grupe nevladinih organizacija o stanju balkanskih reka.
Prema istraživanju, većina reka u regionu je, na osnovu klasifikacije EU, u klasi očuvanih ili malo izmenjenih rečnih struktura i u njima živi 151 ugrožena vrsta slatkovodnih mekušaca i 69 endemskih vrsta ribe. Balkanu, međutim, preti "cunami brana", ocenjeno je na skupu a zemljama regiona i preporučeno da, pre nego što se upuste u izgradnju novih brana, naprave "master plan" kako bi pored energetskih potreba uvažile i ekološke i bolje planirale razvoj.
Ukazano je da u EU do 2027. reke moraju da "se vrate u dobro stanje" i ocenjeno da bi bila šteta da Balkan ponovi greške počinjene u Uniji pre nekoliko decenija da bi ih onda ispravljao.
"Želimo da skrenemo pažnju na ovo ogromno bogatstvo – balkanske reke", rekao je generalni direktor nemačke nevladine organizacije Euronatur Gabriel Švaderer (Gabriel Schwaderer) na konferenciji za novinare u Beogradu.
Švaderer je rekao da je istraživanje koje su sproveli Euronatur i međunarodna nevladina organizacija Rivervoč (RiverWatch) pokazalo da područje zapadnog dela Balkana ima izuzetno očuvane reke i rečni biodiverziztet, ali da ih sve više ugrožava izgradnja brana u okviru energetskih projekata.
Opširnije o ugroženosti reka i rečnog biodiverziteta na Balkanu možete pročitati na portalu euractiv.rs.