Beograd, 16. jul 2019. – Inicijativa mladih za ljudska prava osudila je pretnje i uvrede koje je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj uputio novinarki dnevnog lista Danas Snežani Čongradin zbog njenog teksta o komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici u memorijalnom centru Potočari.
Inicijativa je u saopštenju pozvala predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijerku Anu Brnabić, predsednicu Skupštine Srbije Maju Gojković i članove vladajuće koalicije, „koji u svetlu posete predsednika Francuske Emanuela Makrona naširoko govore o evropskoj perspektivi Srbije“ da osude pretnje Šešelja.
Inicijativa je od njih zatražila da Šešelja „konačno, fizički i metaforično iznesu iz Skupštine Srbije“ tako što će primeniti Zakon o izboru narodnih poslanika.
U saopštenju se poziva i javno tužilaštvo da ispita Šešelja i istraži pretnje koje je uputio.
Inicijativa je navela da je Šešelj ponovo tražio izmene Krivičnog zakonika kojima bi na zatvorsku kaznu bio osuđen svako ko govori da je u Srebrenici počinjen genocid i da je „svoje monstruozno zastraživanje podigao za lestvicu izjavom da ako on bude na vlasti, znaće kako da se obračuna sa protivnicima„.
„U ovom nasilničkom aktu, Šešelj nije poštedeo uvreda ni (predstavnicu Žene u crnom) Stašu Zajović, kao ni preminulu Biljanu Kovačević Vučo. Svođenje reči i dela žena na njihov fizički izgled i grube uvrede deo su seksističke i mizogine politike koju sprovodi Šešelj„, navodi se u saopštenju.
Inicijativa je ocenila i da su pretnje Snežani Čongradin direktna posledica negiranja i ćutanja predstavnika Srbije o odgovornosti za genocid u Srebrenici i nepostojanja elementarne ljudkse empatije prema porodicama žrtava genocida.
„Na današnji dan, kada su pre 24 godine u okviru genocida u Srebrenici izvršena ubistva 1200 civila na vojnoj ekonomiji Branjevo i 500 civila u Domu kulture u Pilici, tema mora biti politika koju Srbija bira – odbrana Velike Srbije ili Evropa koja vrednuje mir i slobode„, naglasila je Inicijativa.
Ocenila je i da svi treba da osude pretnje prema medijima koji izveštavaju o izrazima solidarnosti i empatije prema žrtvama genocida.