Inicijativa A11 uputila Otvoreno pismo Zaštitniku građana

A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava

Beograd, 08. februar 2021. – Udruženje A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava (Inicijativa A 11) uputilo je Otvoreno pismo Zoranu Pašaliću, zaštitniku građana Republike Srbije.

Tekst Otvorenog pisma prenosimo u celosti.

Poštovani gospodine Pašaliću,

Obraćamo Vam se ispred udruženja A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava (Inicijativa A 11), koja se bavi unapređenjem i zaštitom ekonomskih, socijalnih i drugih ljudskih prava najugroženijih građana i građanki u Republici Srbiji.

Duboko zabrinjava način na koji govorite o procesu reakreditacije institucije koju vodite, a koja je poslednjim izveštajima Globalne alijanse nacionalnih institucija za ljudska prava (GANHRI) i vašim nastupima nakon toga otežana, dok je održavanje „A“ statusa Zaštitnika građana Republike Srbije dovedeno u pitanje. Podsećamo javnost da je Alijansa, uprkos dosadašnjoj praksi u pogledu reakreditacije institucije koju vodite, odložila odluku o zadržavanju ocene „A“ ili snižavanju statusa na „B“, usled brojnih pitanja koja izazivaju zabrinutost i o kojima je potrebno da se izjasnite tokom 2021. godine. Nije jasno zašto ste umesto pružanja odgovora na ova pitanja izabrali agresivni pristup i uvrede na račun grupe organizacija za zaštitu ljudskih prava koje su obavestile javnost o tome da je ovo ekspertsko telo odložilo odluku o reakreditaciji Zaštitnika građana Republike Srbije.

Pogotovo nije jasno zašto ste nas i naše koleginice i kolege nazvali „marginalnim“, „ostrašćenim“, „jednostranim“, „paušalnim“ i „nestručnim“ kada ste sa nekim od ovih organizacija uspostavili institucionalnu saradnju nakon konkursa Zaštitnika građana, kada su zvanično izabrane da budu deo Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture.

Inicijativa A11 je jedna od tih organizacija i u nastavku ćemo podsetiti i vas i javnost na to.

Podsetimo šta su pitanja koja izazivaju zabrinutost na koja je GANHRI ukazao u procesu reakreditacije Zaštitnika građana.

Tokom procesa reakreditacije primećeno je da postoje problemi u radu Zaštitnika građana u pogledu pritužbi koje se tiču povreda ekonomskih i socijalnih prava građana. Potkomitet GANHRI je istakao i da informacije koje su dostavile organizacije civilnog društva iz Srbije ukazuju na to da nacionalne vlasti u manjem procentu sprovode preporuke koje se odnose na ekonomska i socijalna prava. U poslednjem izveštaju Republike Srbije o primeni Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima ističe se da je u periodu „od 2015–2018. godine Zaštitnik građana podneo 21 zakonodavnu inicijativu u oblasti ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava (od kojih su nadležni organi prihvatili tri, odbili osam, dok je preostalih deset u tom trenutku bilo u proceduri) i uputio 43 mišljenja na nacrte ili predloge propisa iz oblasti ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava i izdao 21 mišljenje o pitanjima iz svoje nadležnosti u datim oblastima“. Uz činjenicu da je niži procenat sprovođenja preporuka koje dolaze iz domena ekonomskih i socijalnih prava, posebno zabrinjava činjenica da broj zakonodavnih inicijativa Zaštitnika građana ni na koji način ne korespondira sa brojem pritužbi koje građani podnose u oblasti ekonomskih i socijalnih prava, kojih je godinama za redom preko polovine od svih pritužbi na kojima radi institucija Zaštitnika građana. Ovde govorimo o hiljadama pritužbi. U poređenju sa tim, broj zakonodavnih inicijativa koje ste pokrenuli zaista je marginalan.

Kad sumiramo pitanja koja izazivaju zabrinutost i koja su stigla iz GANHRI, utisak je da institucija koju vodite propušta da se bavi korenom problema u oblasti ekonomskih i socijalnih prava.

Zato koristimo ovu priliku da vas pitamo:

  • Kako ćete dalje postupati po pritužbama vezanim za ekonomska i socijalna prava i doprineti rešavanju problema građana u ovoj oblasti imajući u vidu da se najveći broj pritužbi odnosi upravo na ova prava i da li ste predvideli mehanizme za unapređenje rada Zaštitnika građana u ovoj oblasti?
  • Kada su Pariski principi, ključni dokument koji definiše standarde rada nacionalnih organizacija za zaštitu ljudskih prava, postali nevažni za rad institucije Zaštitnika građana?
  • Zašto izbegavate da odgovorite na neka od ključnih pitanja za zaštitu ljudskih prava građana i građanki u Srbiji, koja vam je postavila Globalna alijansa nacionalnih institucija za zaštitu ljudskih prava u procesu reakreditacije Zaštitnika građana?

U nadi da ćete odgovoriti na ova pitanja i da ćemo imati prilike da vodimo iskren dijalog o standardima zaštite ljudskih prava građana koji vam se obraćaju, srdačno Vas pozdravljamo.

A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…