IEA: Brzi rast ulaganja u čistu energiju u svetu

vetroturbine
Foto: pixabay.com

Pariz – Investicije u tehnologije za proizvodnju čiste energije u svetu znatno premašuju one u fosilno gorivo kao rezultat bojazni oko sigurnosti isporuka koje je podstakla globalna energetska kriza.

To su navodi u novom izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).

U svetu će u 2023. u energiju biti investirano 2,8 hiljada milijardi dolara od čega, očekuje se, 1,7 hiljada u čiste tehnologije, uključujući obnovljive izvore, električna vozila, nuklearnu energiju, mreže, kapacitete za skladištenje, gorivo sa malom emisijom, unapređenje efikasnosti i toplotne pumpe.

Preostalih nešto više od hiljadu milijardi dolara biće uloženo u ugalj, gas i naftu, predviđa se u izveštaju IEA „Svetske investicije u energiju„.

U izveštaju se navodi da se očekuje rast investicija u čistu energiju od 24% godišnje u periodu 2021-2023. dok će rast ulaganja u fosilno gorivo biti 15%.

Međutim, više od 90% rasta u obnovljivom sektoru doći će iz naprednih ekonomija i Kine i to nosi opasnost od novih podela ako prelaska na čiste energije ne bude širom sveta.

Direktor IEA Fatih Birol rekao je da se danas na svaki dolar uložen u fosilno gorivo 1,7 dolara uloži u čistu energiju dok je pre pet godina odnos bio jedan prema jedan.

Sjajan primer je ulaganje u solarnu energiju koje će prvi put premašiti ulaganja u proizvodnju nafte„, rekao je Birol predstavljajući izveštaj.

Očekuje se da tehnologije za proizvodnju struje sa malom emisijom, predvođene solarom, čine gotovo 90% investicija u proizvodnju energije. Ukazuje se i da potrošači sve više investiraju u toplotne pumpe i električna vozila.

Iza rasta investicija u čistu energiju poslednjih godina stoji niz faktora, uključujući periode snažnog ekonomskog rasta i kolebljivih cena fosilnog goriva, koji su pojačali bojazni oko energetske sigurnosti, posebno nakon napada Rusije na Ukrajinu.

Uticale su i politike, poput američkog Zakona o smanjenju inflacije i inicijativa u Evropi, Japanu, Kini i drugim zemljama.

U izveštaju se upozorava na male investicije u čistu energiju u zemljama u razvoju i onim koje beleže brzi rast iako i među njima ima dobrih primera, poput ulaganja u solarnu energiju u Indiji, obnovljive izvore u Brazilu i u delovima Bliskog istoka.

Razlozi za zaostajanje su brojni, uključujući visoke kamate, nejasne okvire politika i tržišta, slabe mrežne infrastrukture, finansijska ograničenja.

U izveštaju se ukazuje da međunarodna zajednica mora više da uradi, posebno na podsticanju investicija u zemljama sa nižim prihodima u kojima privatan sektor nije spreman da se angažuje, prenosi Dnevni evropski servis.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…