Hrvatska: Objavljen prvi Priručnik o diskriminaciji i mobingu

Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga iz Hrvatske objavila je prvi Priručnik o diskriminaciji i mobingu.

Prema rezultatima šestog evropskog istraživanja o uslovima rada, u 2015. godini na području EU, 17 % žena i 15 % muškaraca bilo je izloženo negativnom društvenom ponašanju, 7 % svih radnika navelo je kako su doživeli neki oblik diskriminacije, a statistički pokazatelji uključili su i ponašanja vezana uz mobing.

Mobing je, između ostalog, u priručniku opisan kao „oblik ponašanja na radnom mestu u kojem pojedinac ili grupa osoba sistematski, tokom dužeg vremena, psihički zlostavlja drugu osobu s ciljem ugrožavanja ljudskog dostojanstva, integriteta, ugleda i časti.“.

Kao vrste mobinga navedeni su:  

  • vertikalni mobing (vertikalni silazni mobing), u slučajevima kada nadređeni zlostavljaju podređene;
  • obrnuti mobing (obrnuti vertikalni mobing, uzlazni vertikalni mobing) kada podređeni zlostavljaju nadređenoga, redak u praksi;
  • strateški mobing kao podvrsta vertikalnoga mobinga kod kog se upravljački tim kompanije sistematski fokusira na psihičko zlostavljanje radnice/radnika koji su ocenjeni kao nepoželjan ili nepotreban deo radne snage;
  • bossing, druga vrsta vertikalnog mobinga, kada se nadređeni/e neprijateljski/e prema niže rangiranim radnicima/radnicama agresivnim i vređajućim ponašanjem;
  • horizontalni mobing obeležava zlostavljanje koje potiče od osoba iz radnoga okruženja koje se nalaze u istom subordinacijskom nivou, odnosno nisu ni nadređeni ni podređeni zlostavljanom radniku/radnici i
  • emotivni mobing koji se javlja u slučajevima čiji je rezultat u osećanjima poput zavisti, ljubomore, ljutnje, neprijateljstva i antipatije pa se najčešće manifestuje  kritikovanjem rada, ponižavanjem, uvredama, podmetanjima, sprečavanjem dotoka informacija na koje radnik ima pravo ili od kojih zavisi u ispunjavanju radnih zadataka.

Kao uzroci mobinga navode se karakteristike ličnosti žrtve i počinilaca tako da su žrtve okarakterisane kao visoko inteligentne, moralne, psihološki stabilne osobe, ‘poštenjačine’, kao kreativni/e, talentovani/e i inventivni/e zaposleni, mladi/e radnici/e, ali i oni starije dobi, pripadnici/e manjinskih grupa, invalidi, žene, osobe koje traže bolje uslove rada i oni koji su ocenjeni kao višak radne snage, a zlostavljači/ce kao narcisoidni pojedinci, nesposobni za empatiju, paranoidne osobe, osobe koje imaju izgrađenu sliku o sebi kao jedinstvenim ličnostima, snažne osobe koje puno zahtevaju od podređenih u radnom okruženju, ali i sociopati i psihopati.

Navedeno je kako žrtve retko prijavljuju mobing iz nepoverenja u sistem, dugotrajnosti postupka, psihičke klonulosti i iscrpljenosti, straha od povratka na posao nakon završetka spora i straha da neće moći naći drugi posao.

Kao moguća rešenja u priručniku su navedene: zakonske izmene i dopune ili poseban zakon; edukacija pravnika, sudija, advokata, poslodavaca, radnika i sindikata; senzibilizacija javnosti; pomoć i edukacija žrtava; tretmani počinilaca; lečenje uzroka, a ne posledice,; prevencija ili sankcija; troškovi diskriminacije i mobinga; kultura ponašanja i kultura prijavljivanja.

Izvor: Civilnodruštvo.hr.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…