Tokom izbornog perioda ovogodišnjih parlamentarnih izbora, GONG i Kuća ljudskih prava pratili su medije s ciljem identifikovanja izbornih aktera i medija koji su u javnost plasirali nekorektne, diskriminatorne i stereotipizirajuće izjave i napise.
Uzorak medija uvrštenih u praćenje sastojao se od šest dnevnih listova, šest nedeljnika, tri centralne televizijske informativne emisije, tri televizijske panel-emisije/talk-showa, jedne radijske emisije s emitovanjem uživo i osam internetskih portala. Svi mediji su praćeni u periodu od 1. oktobra do 13. novembra 2015., kako bi bili zahvaćeni završni periodi neformalne predkampanje, službene izborne kampanje i neposrednih odjeka parlamentarnih izbora.
Sadržaji sa svakog od praćenih medija uključeni su u analizu tematskih kriterijuma vrednosno zasićenih tema koje zauzimaju važna mesta u hrvatskom javnom diskursu i medijskom prostoru. Za potrebe praćenja, identifikovano je pet takvih tema: izbeglička kriza i migracije u Evropi, rod i politička participacija, LGBTIQ osobe i njihova prava, identitet i prava nacionalnih manjina u Hrvatskoj, te istorijski revizionizam i rehabilitacija ustaškog režima.
U GONG-ovom izveštaju navode kako ukupni nalazi analize pokazuju da se izjave u kojima je u raznim intenzitetima prisutan stereotipizirajući, ali i diskriminatoran govor pojavljuju u medijima često, gotovo na dnevnoj osnovi. Pritom su za prenošenje takvog javnog govora ponekad bili odgovorni sami akteri/ice koji/e su davali izjave o nekoj od obuhvaćenih tema, a u nekim slučajevima i sami novinari/ke i urednici/ce koji/e nisu reagovali/e na sadržaj.
Kompletan izveštaj možete pročitati ovde.
Izvor: libela.org