Hajde da pričamo o Haškom tribunalu

Haški tribunal

Beograd, 25. januar 2018. – Suočavanja sa prošlošću nema zato što je mali broj društvenih aktera zainteresovan da se bavi materijalnom građom kojom raspolažemo, a koje ima na pretek.

U svom tekstu “Posle Haškog tribunala: zašto nema suočavanja s prošlošću?” Stefan Radojković otvara pitanja tranzicione pravde i suočavanja sa prošlošću u Srbiji u kontekstu zatvaranja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, poznatijeg kao Haški tribunal.

Stefan zapravo navodi nekoliko raznorodnih mehanizama tranzicione pravde sprovedenih nakon oružanih sukoba na različitim teritorijama i u različitim vremenskim periodima (Nemačka nakon Drugog svetskog rata, Južnoafrička Republika nakon aparthejda i Španija nakon vladavine Franciska Franka).

Izučavanje tih mehanizama i ocena njihove (ne)uspešnosti može biti veoma poučna i zanimljiva ali u ovom slučaju taksativno navođenje različitih primera ni na koji način ne odgovara na pitanje šta je sa suočavanjem sa prošlošću u Srbiji i zašto do njega ne dolazi.

Tekst Jovane Prusine, u celosti, možete pročitati na sajtu slobodniugao.rs

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…