Beograd, 31. avgust 2017. – Inicijativa “Ne da(vi)mo Beograd” predstavila je brošuru “Kako se borimo” i pozvala građane da uključe u rad Inicijative i utiču na formulisanje politika koje se odnose na njihove lokalne sredine.
Predstavnici Inicijative su na konferenciji za novinare kazali su da građani mogu da se uključe u rad Inicijative kroz platformu ucestvuj.nedavimobeograd.rs, gde mogu da iznose realne probleme sa kojima se susreću i predloge za njihovo rešavanje.
Cilj platforme je, kako su naveli, omogućavanje demokratskog dijaloga o formama i sadržaju drugačijih gradskih politika.
Pored toga, predstavljena je i mapa žarišta, na kojoj je 35 lokacija koje se prostiru od Savskog nasipa, preko novobeogradskih blokova, Velikog ratnog ostrva do deponije u Vinči.
Predstavnik Inicijative Radomir Lazović ocenio je da se elementi iz rada na projektu “Beograd na vodi” prelivaju i na druge delove grada i da su označene lokacije na mapi “tačke i površine na kojima se politika otimanja grada od građana dobija svoju prostornu, opipljivu, životnu dimenziju koja će biti osnov teritorijalnog delovanja inicijative”.
Predstavik Inicijative Dobrica Veselinović rekao je da je plan da se od septembra brošura i platforma predstave građanima, da će od oktoba do decembra predstavnici inicijative razgovarati sa građanima na nivou mesnih zajednica i blokova, kao i da će od januara do marta ući u predizbornu kampanju za gradske izbore u Beogradu.
On je rekao da je dugoročni cilj Inicijative da građani prestanu da se bore protiv nečega, već da počnu da se bore za ono što žele i je to koncept koji će ponuditi građanima i na izborima, jer se, prema njegovim rečima, političke odluke građanima danas serviraju, umesto da i oni učestvuju u njihovom donošenju.
“Došlo je vreme da konačno preuzmemo razvoj ovog grada u svoje ruke, jer kako se on bude razvijao takvi ćemo i mi ljudi biti”, rekao je Veselinović.
Lazović je rekao da je optimističan i da građani žive “početak kraja sadašnje vlasti”.
U brošuri Inicijativa je objavila i sredstva kojima se finansira. Navodi se da je od maja 2016. do juna 2017. godine prikupljeno 2.317.566 dinara i da je na organizaciju protesta u proseku trošeno 180.000 dinara, a da su ostala sredstava korišćena na različite akcije Inicijative, sudske troškove i oglašavanje na društvenim mrežama.