Beograd – Neformalna mreža Zdravo pravo je u okviru projekta „Koraci za zdravstvo po meri pacijenta“ uključila građane i građanke u projektne aktivnosti.
U skladu sa tim, napravljena je anketa koja je imala za cilj da sazna da li su građani i koliko upoznati sa pojmom refundacije troškova zdravstvene zaštite i da li su ikad koristi pravo na refundaciju.
Anketu je popunilo 1037 građana i građanki iz cele Srbije.
Anketa je sadržala 14 pitanja i odeljak gde su učesnici i učesnice ankete mogli da daju svoj komentar u vezi sa postupkom refundacije troškova zdravstvene zaštite.
Polna zastupljenost u popunjavanju ankete pokazuje da je veći procenat žena koje su bile zainteresovane za popunjavanje ankete, ali može da ukazuje i na to da su žene te koje su više koristile zdravstvenu zaštitu i male dodir sa pravima i obavezama iz zdravstvenog
Analiza ankete može navesti na zaključak da građani i građanke uopšteno nisu upoznati sa pojmom refundacije troškova zdravstvene zaštite, niti su koristili pravo na refundaciju troškova zdravstvene zaštite.
Na pitanje koje troškove su pokušali i uspeli da refundiraju, više od 50% ispitanika je odgovorilo da su refundirali putne troškove, ali putni troškovi ne spadaju u termin refundacija troškova zdravstvene zaštite.
Naknada troškova prevoza osiguranog lica spada u pravo na novčane naknade, dok pravo na refundaciju troškova zdravstvene zaštite, koje je tema ovog istraživanja, obuhvata naknadu troškova za lekove i nepružene zdravstvene usluge.
Zabrinjavajuće je i to što 65,40% ispitanika nije upoznato sa svojim pravima u slučaju kada medicinska usluga nije mogla da im bude pružena u roku predviđenim Zakonom o zdravstvenom osiguranju i Pravilnikom o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Radi osnaživanja i informisanja građana i građanki, neformalna mreža Zdravo pravo je kreirala Vodič za ostvarivanje prava na refundaciju.
U vodiču je objašnjeno šta sve obuhvata pravo na refundaciju, procedura za ostvarivanje prava na refundaciju i mehanizmi zaštite prava pacijenata.
Zahvaljujemo se svim građanima i građankama koju su nam pomogli u istraživanju i kreiranju Vodiča za ostvarivanje prava na refundaciju.
—–
„Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT” je projekat Vlade Švajcarske čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou. ACT sprovode dve nevladine organizacije: Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.
#ACTprojekat čine 3 stuba: 1. grantovi; 2. izgradnja i jačanje kapaciteta; 3. jačanje uporišta u zajednici.
Prva faza projekta realizovaće se od 1. oktobra 2019. godine do 30. septembra 2023. godine.
Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Mišljenje koje je izneto u ovom članku je mišljenje autora i ne predstavlja nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetasa ili Građanskih inicijativa.