Građani Srbije uglavnom nemaju poverenja u institucije, posebno u pravosuđe, dok zakone i njihovo sprovođenje smatraju lošim, a korupciju na visokom nivou većim problemom od korupcije u zdravstvu, obrazovanju ili policiji, pokazalo je istraživanje o percepciji poglavlja 23 i 24 u pregovorima o članstvu u EU.
Građani smatraju i da je diskriminacija u Srbiji prisutna, ali 42% smatra da nije izraženija nego u zemljama EU. Istraživanje je pokazalo i da, iako više od polovine ispitanika smatra da treba stvoriti bolje uslove za prihvat azilanata, većina ne bi želela da takvi centri budu otvoreni u njihovom susedstvu.
"Poverenje u institucije nije sjajno", rekao je 25. marta predstavnik Ipsos Stratedžik Marketing Predrag Kurčubić na predstavljanju istraživanja koje je sporvedeno u okviru projekta Argus Novinske agencije Beta, koji je podržala Delegacija EU u Srbiji.
Kurčubić je rekao da je posebno izraženo negativno mišljenje o sudovima i tužilaštvu a da građani najviše poverenja imaju u policiju, dok da je "Vlada dosta napredovala u poslednje vreme".
Prema istraživanju, 71% građana ne veruje u sudove, a 70% građana tužilaštvu, dok policiji veruje 46% građana a Vladi Srbije 44%.
U Vladu, međutim, nema poverenja 54% ispitanika, a u Skupštinu Srbije 61%.
Medijima ne veruje 59% građana, a nevladinim organizacijama 63%.
Opširnije informacije možete pročitati na portalu euractiv.rs.