Novi Sad, 14. oktobar 2019. – Optimalan rezultat pregovora opozicije i vlasti, uz posredovanje EU, trebalo bi da bude saglasnost o promeni, poboljšanju medijskih i institucionalnih preduslova za početak izborne kampanje, ocenjuje analitičar Vladimir Goati.
U intervjuu za Autonomiju, Goati kaže da je, kada su u pitanju medijska prava, to veoma teško izvodljivo jer je rok za izbore fiksiran Ustavom, ali smatra da je zahtev opozicije legitiman pošto su medijski uslovi upravo ti koji određuju rezultate izbora, dok je glasanje samo ratifikacija ranije zauzetih stavova.
Vreme je jedan nezavisan činilac, a deo opozicije misli da je vreme isteklo. Jer, ne možete, očigledno, svest koja je formirana tokom godina vladavine vladajuće koalicije promeniti ukoliko medijski izborni uslovi ne budu promenjeni dovoljno vremena ranije kako bi građani imali bar nekakvu mogućnost da ravnopravno ocenjuju i vlast i opoziciju. Ovog momenta čini se da je vreme isteklo kao pesak iz peščanog časovnika i zbog toga je, po mom mišljenju, jedan broj opozicionih partija odlučio da ne izađe na izbore.
Nije li neozbiljno da se pregovara o poštovanju uslova koji su propisani zakonima i drugim pravnim normama?
Puno propisa je u ovoj zemlji jako, jako dobro. Ali imate ili loše sprovođenje ili nesprovođenje zakona. Kada je reč o medijskoj sferi, mislim i na elektronske i pisane medije, ta medijska sfera formira mišljenje građana, a potpis je sama ratifikacija već utvrđenog mišljenja. Dakle, možete da izmenite nekoliko dana pred izbore ili mesec-dva pred izbore, ništa se neće promeniti i tu je smisao tog minimalnog roka od šest meseci.
Intervju, u celosti, možete pročitati na portalu Autonomija.