Istraživanje fondacije Resolution pokazalo je da su osobe mlađe od 35 godina u svojim dvadesetima zaradile 8.000 britanskih funti manje nego radnici iz redova generacije X. Za generaciju Y često se koristi i naziv ‘Millenials’ jer su na tržište rada stigli ubrzo nakon prelaza u novi milenijum.
Ako njihove plate budu sledile istu krivulju rasta kao u slučaju generacije X, prosečna bi im primanja tokom radnog veka trebala dostići iznos od 825.000,00 funti. To bi značilo da će biti prva generacija koja ima primanja manja tokom svog radnog veka od svojih prethodnika.
Čak i ako bi plate pripadnika generacije Y beležile intenzivan napredak poput onih ‘baby boomera’, rođenih nakon Drugog svetskog rata, njihova bi primanja tokom radnog veka iznosila oko 890 hiljada funti, izračunali su u toj fondaciji.
A taj bi iznos bio svega sedam posto veći od onog pripadnika generacije X, odnosno rođenih između 1966. i 1980. godine, a predstavljao svega trećinu napretka u platama koju bi generacija X trebala uživati u odnosu na pripadnike tzv. ‘baby boom’ generacije, rođenih nakon Drugog svetskog rata.
Iz fondacije Resolution su upozorili da bi recesija u ekonomiji u periodu nakon izlaska Britanije iz EU mogla još i više smanjiti dohodak generacije Y.
Istraživanje fondacije pokazalo je da bi među razlozima slabijeg dohotka moglo biti to što su danas osobe mlađe od 35 godina na tržište rada ušle u vreme recesije. No, takođe je zaključeno da je generacijski napredak u platama zaustavljen još pre izbijanja globalne finansijske krize 2007./2008 godine.
Izvor: civilnodrustvo.hr