Forum za etničke odnose upozorio je danas na porast diskriminatorskog odnosa javnosti, kao i medija, prema Romima koji su socijalno najugroženija etnička zajednica u Srbji.
Primer takvog odnosa su, kako navode u saopštenju, i ponašanje direktora škola koji su probili rokove ili u poslednji čas upoznali roditelje dece romske nacionalnosti o mogućnostima izučavanja predmeta romski jezik i kultura, ali i novinski napisi povodom afirmativnih mera za upis romske dece u srednje škole.
Forum za etničke odnose ističe u saopštenju da su Romi socijalno, ekonomski i politički najugroženija etnička zajednica u Srbiji.
Uz to je izražen i visok stepen socijalne i etničke distance srpske većine, ali i pripadnika nacionalnih manjina prema Romima.
Ključne oblasti u kojima se to manifestuje su obrazovanje, zapošljavanje, stanovanje, zdravstvena i socijalna zaštita, zatim učešće u kulturnom životu, informisanju i političkim aktivnostima.
Gurnuti na marginu društva, pripadnici romske zajednice uglavnom ne poseduju u dovoljnoj meri nijedan od četiri poznata oblika kapitala: ekonomski, socijalni, kulturni ili simbolički, te redovno ne vide ili nemaju izlaz iz začaranog kruga siromaštva.
Početna šansa romske populacije da se obrazuju je višestruko manja od šanse većine dece u Srbiji.
Zato je veoma važno da se vodi dosledna integrativna manjinska politika koja nalaže i takozvanu pozitivnu diskriminaciju ili mere afirmativne akcije prema posebno diskriminisanima- što Romi jesu kad je u pitanju obrazovanje.
Od interesa je ne samo za romsku zajednicu već i za čitavo društvo da romska deca budu uključena, u što većem broju, u obrazovni sistem kao i da se obezbedi kontinuitet u njihovom obrazovanju.
Posebno zabrinjava to što se ovakav odnos uklapa u trend snižavanja dostignutih prava nacionalnih manjina, o čemu svedoči i mišljenje Ustavnog suda o Zakonu o nacionalnim savetima nacionalnih manjina ili o otežavajućim uslovima za prijavljivanje izbornih lista nacionalnih manjina.
Zabrinjava i odsustvo osmišljenog delovanja vlasti, domaćih i stranih donatora, kao i organizacija civilnog društva, te i romskih ili onih koji se 'bave' romskim pravima da se javnosti, a posebno srpskoj većini objasni značaj afirmativne akcije.
I to ne samo za Rome već i za održiv razvoj, stabilnost, vladavinu prava i demokratizaciju Srbije, kao i za njenu 'evropsku budućnost', navodi se u saopštenju.
Forum za etničke odnose poziva, kako je navedeno, sve one kojih se to tiče da se u budućnosti posvete stvaranju okolnosti u kojima se primenjuju na papiru garantovana prava Roma (ustav, zakon, konvencije i slično) kao i drugih nacionalnih zajednica i njihovih pripadnika.