Vlada Republike Srbije obrazovala je Savet za praćenje realizacije Akcionog plana za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za period od 2014. do 2018. , kao povremeno radno telo Vlade.
Zadatak Saveta je da prati napredak u izvršenju mera, sprovođenju aktivnosti, poštovanju predviđenih rokova i da blagovremeno upozorava na izazove u izvršenju mera u okviru realizacije Akcionog plana za primenu Strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za period od 2014. do 2018. godine.
Savet ima 11 članova.
Za predsednika Saveta imenovana je se dr Suzana Paunović (v.d. direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava.
Za članove Saveta iz reda postavljenih lica, državnih službenika na položaju ili državnih službenika na izvršilačkom radnom mestu, imenovani su:
1) Čedomir Backović, pomoćnik ministra u Ministarstvu pravde;
2) Dragoljub Radović, savetnik ministra u Ministarstvu unutrašnjih poslova;
3) Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave;
4) Laslo Čikoš, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja;
5) Milovan Šuvakov, pomoćnik ministra u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja;
6) doc. dr Ferenc Vicko, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja;
7) Nenad Borovčanin, državni sekretar u Ministarstvu omladine i sporta;
8) Mirjana Ćojbašić, pomoćnik ministra u Ministarstvu finansija.
Za člana Saveta iz reda predstavnika AP Vojvodina, imenovan je se:
– Adrian Borka, viši stručni saradnik za ljudska i manjinska prava u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine.
Za člana Saveta iz reda predstavnika jedinica lokalne samouprave, po predlogu Stalne konferencije gradova i opština, imenovana je :
– Jelena Brankov Čerevicki, šef odseka zajedničkih poslova i koordinatorka za poslove iz oblasti rodne ravnopravnosti i sprovođenja politike jednakih mogućnosti u opštini Bečej.
Kao predstavnici civilnog društva u Savet su izabrani Milan Antonijević (član Saveta) i Kristina Todorović (zamenica člana Saveta) iz Komiteta pravnika za ljudska prava. Predstavnici civilnog sektora izabrani su na osnovu Odluke o izboru kandidata za člana i zamenika člana Saveta.
Predsednika i članove Saveta Vlada Republike Srbije može da zameni posebnim rešenjem.
Predstavnici nadležnog odbora Narodne skupštine, Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Pokrajinskog ombudsmana, organizacija civilnog društva i druge zainteresovane strane imaju pravo da prisustvuju sednicama Saveta i da se na drugi način uključe u njegov rad. Savet, po potrebi, može pozivati predstavnike drugih državnih organa i organizacija i udruženja da prisustvuju sednicama Saveta.
Savet se obrazuje na period do usvajanja finalnog izveštaja o realizaciji Akcionog plana.
Savet može od nadležnih državnih organa i organizacija tražiti podatke, dokumentaciju i informacije od značaja za njegov rad.
Savet održava redovne sednice najmanje na svaka tri meseca, a dostavlja izveštaje o radu nadležnom odboru najmanje svakih 60 dana, a Vladi najmanje svakih 90 dana. Stručnu i administrativno-tehničku potporu Savetu pruža Kancelarija za ljudska i manjinska prava.