Brisel, 25. oktobar 2016. – Iako Evropska komisija ne može da predloži zakon o pitanju kao što je univerzalni osnovni prihod, Tisen kaže da Komisija "sa velikim interesovanjem prati razvoj" pilot projekta u Finskoj.
Očekuje se da finski eksperiment, koji će početi 2017, uključi između 5.000 i 10.000 građana. Oni će dobiti osnovni prihod od 500 do 700 evra mesečno ili najmanje četvrtinu prosečnog prihoda u zemlji.
Finski eksperiment daće dobar materijal za debatu u EU jer neće biti fokusiran na dimenziju dobrobiti te ideje, već u većoj meri, kako je saopštila finska vlada, na to da li "osnovni prihod podstiče zapošljavanje".
Eksperiment treba da pokaže da li takve šeme mogu da pomognu ljudima da nađu bolji posao u skladu sa svojim veštinama a da ih ne obeshrabre da traže posao jer dobijaju novac bez ikakvih uslova.
Evropska komesarka za zapošljavanje Marijan Tisen je naglasila da univerzalni osnovni prihod može da ukloni neke birokratske prepreke i praznine.
Međutim, prema njenom mišljenju, eliminacija nedostataka oko podsticaja za rad zahteva širi paket reformi, uključujući socijalne i poreske politike.
"Moramo da naučimo da razumemo novi svet rada da bi napravili socijalni sistem koji dobro funkcioniše", pojasnila je evropska komesarka.
Komisija se konsultuje o tome da li socijalna prava u Evropskoj uniji treba poboljšati ili ažurirati u svetlu uticaja tehnoloških promena, ali i drugih društvenih trendova, poput starenja evropske populacije.
U tom kontekstu, Komisija traži "šemu adekvatnog minimalnog prihoda" kao deo strategije borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.
Kada se u konsultacijama dođe do odgovora, Komisija će održati zvanične razgovore sa članicama 2017. godine da bi razmotrili "kako urediti socijalnu politiku za 21. vek".