Fond za humanitarno pravo (FHP) pozdravio je 20. jula otvaranje poglavlja 23 i 24 u pregovorima o pristupanju Srbije Evropskoj uniji i ocenio da poglavlje 23 obuhvata i suočavanje sa nasleđem ratova u bivšoj Jugoslaviji, kao što su gonjenje i kažnjavanje počinilaca zločina, ali i pružanje pravde žrtvama tih zločina. FHP ocenjuje i da je EU u pregovaračkoj poziciji, odnosno zahtevima postavljenim pred Srbiju, izašla u susret i svojoj članici Hrvatskoj koja je u jednom trenutku blokirala odluku o otvaranju poglavlja.
"FHP smatra da je izuzetno važno što su pitanja odnosa države prema zločinima iz 1990-ih godina prošlog veka, kao i prema žrtvama tih zločina, formulisana kao konkretna merila od kojih će zavisiti ulazak Srbije u EU, budući da više od dvadeset godina nakon oružanih sukoba institucije Srbije nisu pokazale zainteresovanost da samostalno reše probleme u ovoj oblasti", navodi se u saopštenju.
"Ovo je prilika za predstavnike institucija da deklarisanu privrženost evropskim integracijama zemlje obogate konkretnim i suštinskim koracima u promeni svog odnosa spram prošlosti, ka priznanju i prihvatanju sudski utvrđenih činjenica i očuvanju sećanja na sve žrtve", ocenjuju u ovoj organizaciji.
Ocena Fonda je da je pred institucijama Srbije još mnogo posla u primeni mehanizama tranzicione pravde i suočavanja sa nedavnom ratnom prošlošću.
Kao konkretne korake predviđene prelaznim merilima za poglavlje 23, koje Srbija mora da ispuni da bi ostvarila napredak u pregovorima, FHP ističe delotvornu primenu Nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina u cilju istraživanja, procesuiranja i suđenja ratnih zločina; usvajanje i primenu tužilačke strategije za istraživanje i gonjenje ratnih zločina; jačanje istražnih, tužilačkih i sudskih tela, čime bi se obezbedio proaktivan pristup i poverljivost istraga; obuku novog i postojećeg kadra; poboljšanje zaštite svedoka i sistema podrške žrtvama; garantovanje prava žrtvama i njihov pristup pravdi bez diskriminacije; i povećanje učinka u pogledu istraga, gonjenja i presuda kada se radi o počiniocima višeg ranga
Merila koja su predviđena nisu konačni uslovi za poglavlje 23. Reč je o prelaznim merilima, odnosno zahtevima koje EU postavlja pred Srbiju u ovoj fazi pregovora. Nakon ispunjavanja ovih zahteva, što će verifikovati i Brisel, Srbija će dobiti novi paket zahteva koje će morati da ispuni kako bi se ovo složeno poglavlje u pregovorima sa EU i zatvorilo.
FHP je naveo da su, uprkos izjavama zvaničnika Srbije da se u pregovaračkoj poziciji EU nije udovoljilo zahtevima Hrvatske, neki od uslova koji su isticani s hrvatske strane našli svoje mesto u Zajedničkoj poziciji EU.
"Ovi uslovi predstavljaju suštinske mere koje treba da preduzmu srpski pravosudni i drugi organi, a ne 'bilateralna pitanja', kako je to do sada objašnjavano. Tako, EU naglašava potrebu za svrsishodnom regionalnom saradnjom i dobrosusedskim odnosima u procesuiranju ratnih zločina, što podrazumeva izbegavanje sukoba nadležnosti i krivični progon bez ikakve diskriminacije", navodi se u saopštenju.
Izvor: Beta