Beograd – Svetski dan farmaceuta pod sloganom „Farmaceuti jačaju zdravstveni sistem” obeležen je i u Srbiji.
Tim povodom Farmaceutska komora Srbije tokom septembra i oktobra sprovodi akciju edukacije dece u vrtićima, predškolskim ustanovama i školama na različite teme.
„Znanje i vaspitanje o zdravlju moraju da se neguje od malena i časovi javnog zdravlja pružaju osnovna znanja i veštine koje su ključne za očuvanje i unapređenje zdravlja pojedinaca i zajednice, čineći ih važnim delom obrazovnog sistema. Učešće u ovom projektu uzelo je 210 farmaceuta u isto toliko predškolskih i školskih ustanova u više od 70 gradova i mesta u Srbiji”, rekla je za Tanjug Jelena Stefanović Vojinović, farmaceutkinja Farmaceutske komore Srbije.
U apotekama u Srbiji radi 7.200 farmaceuta, koji su najdostupniji zdravstveni radnici.
„Farmaceuti osiguravaju da pacijenti imaju pristup potrebnim lekovima i pravilno obaveštavaju pacijente o pravilnoj upotrebi lekova. To pomaže u kontroli bolesti i sprečavanju stvaranja komplikacija. Takođe, od farmaceuta se može dobiti savet i edukacija o pravilnoj primeni lekova, kao i o načinima održavanja zdravlja i prevenciji bolesti„, rekla je Stefanović Vojinović.
Ona je rekla i da prateći pacijente tokom terapije, farmaceuti mogu da identifikuju i reše potencijalne probleme, poput interakcija lekova ili neželjenih efekata, kao i da farmaceuti igraju ključnu ulogu u istraživanju i razvoju novih lekova i terapija, čime doprinose napretku medicine.
Govoreći o edukativnoj akciji, ona je rekla da su odabrane teme u zavisnosti od uzrasta dece, pa su tako za predškolce i mlađe osnovce namenenja predavanja – “Kako da porastemo zdravi i snažni”, „Moj farmaceut i ja” i “Superheroji za našu planetu” – kako da budemo čuvari prirode i zdravlja.
„Starijim osnovcima od 5. do 8. razreda, namenili smo teme “Ekološki detektivi” – otkrivamo uticaj hemikalija na planetu i naše zdravlje, “Dobro razmislite! Zašto su toliko opasni duvan, elektronske cigarete i alkohol?” i “Čas apotekarstva” na času biologije – zašto su bakterije sve otpornije na antibiotike„, rekla je Stefanović Vojinović.
Prema njenim rečima, trenutno u apotekama ima blizu 900 savetnika farmaceuta, koji sprovode pet usluga za pacijente.
„Reč je o standardizovanim farmaceutskim uslugama za pacijente sa astmom, za pacijente sa dijabetesom, standardizovana farmaceutska usluga prilikom izdavanja antibiotika, Post-kovid savetovalište i savetovalište „Pitaj me za HPV”. Svaki savetnik nosi bedž za određenu uslugu i time ga pacijenti mogu lakše prepoznati„, rekla je Stefanović Vojinović.
Ona je takođe najavila da će se u narednom periodu broj usluga u apotekama povećavati i sledeća usluga koja se uvodi u apoteke je savetovalište za pacijente obolele od hipertenzije.