Evropski PROGRES je multi-donatorski program koji finansiraju Evropska unija (EU), Vlada Švajcarske i Vlada Republike Srbije, a koji je zamišljen kao podrška održivom razvoju na jugoistoku i jugozapadu Srbije.
Program je konceptualizovan u saradnji sa Kancelarijom za evropske integracije Vlade Republike Srbije (SEIO), koja je odgovorna za praćenje implementacije, kao i pružanje pomoći i olakšavanje rada. Kancelariji Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) odobren je početni budžet od 17,46 miliona Evra i ona snosi odgovornost za ukupno sprovođenje Programa.
Svojim multi-sektorskim pristupom, ovaj Program doprineće održivom razvoju nedovoljno razvijenih oblasti i stvaranju povoljnijeg okruženja za rast infrastrukture i uslova za poslovanje putem jačanje lokalne uprave, poboljšanja vertikalne koordinacije, planiranja i upravljačkih sposobnosti, poboljšanja poslovnog okruženja i razvoja, kao i unapređenja implementacije politika inkluzije u društvo i zapošljavanja.
Program svoje aktivnosti sprovodi radi postizanja četiri glavna rezultata, a načela dobrog upravljanja su utkana kao transverzalni aspekt celokupne intervencije:
Jačanje lokalne uprave, kapaciteta za planiranje i upravljanje kroz uvođenje novih, odnosno poboljšanje/ukidanje postojećih procedura i procesa u skladu sa načelima dobrog upravljanja
Uvećanje konkurentnosti lokalne privrede kroz poboljšanje poslovnog okruženja i upravljačkih, odnosno organizacionih kapaciteta malih i srednjih preduzeća, kao i poljoprivrednih zadruga.
Bolji pristup zaposlenju kojim se nude jednake mogućnosti kako muškarcima tako i ženama, kao i socijalna inkluzija najugroženijih i marginalizovanih grupa kroz razvoj i implementaciju lokalnih politika, a sve sa rezultatom smanjenja imigracije van jugoistoka i jugozapada Srbije.
Predočavanje široj javnosti efekata pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Konačni korisnici – ali i ključni akteri sa izraženim finansijskim doprinosom ovom Programu – su 34 lokalne samouprave treće i četvrte grupe nivoa razvijenosti opština, koje imaju odgovornost da preuzmu vlasništvo nad aktivnostima implementiranim na svojoj teritoriji:
- Novi Pazar, Raška i Tutin u Raškom okrugu
- Nova Varoš, Priboj, Prijepolje, Sjenica u Zlatiborskom okrugu
- Ivanjica u Moravičkom okrugu
- Prokuplje, Blace, Žitorađa, Kuršumlija u Topličkom okrugu
- Leskovac, Bojnik, Vlasotince, Lebane, Medveđa i Crna Trava u Jablaničkom okrugu
- Vranje, Bosilegrad, Bujanovac, Vladičin Han, Preševo, Surdulica i Trgovište u Pčinjskom okrugu
- Brus u Rasinskom okrugu
- Aleksinac, Gadžin Han, Doljevac, Merošina i Svrljig u Nišavskom okrugu
- Babušnica, Bela Palanka u Pirotskom okrugu
- Knjaževac u Zaječarskom okrugu.
Krajnji rok za podnošenje prijava je 10. jun 2016. godine, u 15: 00h po lokalnom vremenu, o čemu je dokaz potpisana i datirana potvrda. Sve prijave dostavljene nakon isteka krajnjeg roka biće automatski odbijene.
Konkursnu dokumentaciju možete preuzeti ovde.
Izvor: Evropski PROGRES