Evropski poslodavci u industriji i uslužnim delatnostima za sat rada plaćali u proseku 30,50 evra

Foto: pixabay.com

Visbaden  – Poslodavci u industriji i uslužnim delatnostima u Evropskoj uniji plaćali su 2022. godine za sat rada u proseku 30,50 evra, a najskuplji su bili troškovi rada po satu u Luksemburgu, i to 50,90 evra.

Nemački Savezni zavod za statistiku (Destatis) saopštio je da je Nemačka, sa prosečnim troškovima rada po satu od 39,50 evra, bila na sedmom mestu među 27 članica EU. Na tom mestu se nalazi još od 2019. godine.

Prosek u 20 članica EU koje kao zajedničku valutu koriste evro bio je 34,30.

Najvažnije komponente u ceni satnice su bruto plate zaposlenih, dnevnice i regres, ali i dodatni porezi i socijalni doprinosi koje poslodavac plaća državi, kao i njegovi izdaci za profesionalno usavršavanje, obrazovanje radnika i u slične svrhe.

Odmah iza Luksemburga po visini troškova rada po satu je Danska, sa 46,80 evra, a sledi Belgija sa 43,50.

Ispred Nemačke su, sa neznatno višom cenom sata rada Francuska, Holandija i Švedska, a odmah iza nje je Austrija sa 39 evra.

Na začelju je Bugarska u kojoj su poslodavci u 2022. u proseku plaćali po satu rada 8,20 evra. Ispred Bugarske su Rumunija (9,50), Mađarska (10,70) i Hrvatska (12,10 evra).

Najbliža evropskom proseku je Italija sa 29,40 evra.

Destatis navodi da je nemačka satnica u 2022. godini bila oko 30% viša od proseka EU i da je taj odnos ostao relativno nepromenjen i u odnosu na 2021. godinu.

Istovremeno, Nemačka je po visni cene sata rada u industriji sa 44 evra bila na četvrtom mestu u Evropi i 44% skuplja od evropskog proseka.

Cena radnog sata dobija se kada se troškovi proizvodnje u jednoj godini podele sa ukupnim brojem radnih sati.

Prema podacima Zavoda za statistiku, troškovi rada po satu su u proteklih deset godina u EU porasli u proseku za 25%, ili 6,10 evra, ali je taj rast bio veoma različit među zemljama članicama.

S obzirom na nisku polaznu osnovu, procentualno najveći rast bio je u zemljama istočne i jugoistočne Evrope. Tako je od 2012. u Bugarskoj iznosio plus 141,2%, Rumuniji 131,7%, Litvaniji 122,0% i Letoniji 103,3 %.

U apsolutnom iznosu, troškovi sata rada su u tom periodu najviše porasli u Luksemburgu – 15,40 evra.

U Švedskoj je rast iznosio  2,80 evra, odnosno 7,5%, a u Italiji 1,70 evra, odnosno 6,1%. U Nemačkoj su troškovi rada po satu od 2012. porasli za 9,00 evra, onosno više od evropskog proseka.

Jedina zemlja u kojoj se cena rada po satu smanjila je Grčka, i to za 1,20 evra (7,6%) u odnosu na 2012, prenosi Dnevni evropski servis.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…