Brisel – Građani Evropske unije imaju pravo na mobilnost, kandidovanje na izborima i glasanje.
Ipak, mobilni građani često se suočavaju sa izazovima kod glasanja i kandidovanja na izborima, upozoravaju poslanici Evropskog parlamenta.
U skladu sa Ugovorima Evropske unije građanima EU koji borave u drugoj državi članici treba obezbediti učešće na evropskim i lokalnim izborima pod istim uslovima kao i državljanima te države.
Međutim, mobilni građani i dalje se suočavaju sa preprekama pri ostvarivanju izbornih prava, a njihovo učešće na izborima i dalje je vrlo nisko u poređenju sa državljanima.
Pravila o evropskim izborima i pravila kojima se uređuje kako nedržavljani mogu učestvovati na lokalnim izborima razlikuju se po zemljama.
U februaru 2023.godine Evropski parlament je usvojio dva izveštaja u kojima je pozvao države članice da poboljšaju ta pravila.
Više od 11 miliona evropskih građana koji smeju glasati živi u drugoj državi članici EU, gde imaju pravo kandidovanja i glasanja na evropskim i lokalnim izborima
Odgovarajući na zahtev Parlamenta za poboljšanje pravila, Komisija je iznela predloge za ažuriranje i usklađivanje pravila kojima se uređuju evropski i opštinski izbori u svim zemljama.
Parlament želi jednostavnija pravila i dostupnije izbore.
U oba izveštaja, o evropskim i lokalnim izborima, za koje su bili zaduženi evroposlanici Damian Boeselager (Zeleni/EFA, Nemačka) i Joachim Stanisław Brudziński (ECR, Poljska), predlaže se:
- pojednostavljivanje registracije za birače i kandidate;
- povećanje dostupnosti glasanja pružanjem informacija na drugim službenim jezicima EU i u formatima koji pomažu ranjivim grupama (na primer Brajevo pismo, audio i znakovni jezik).
Takođe, pozivaju države članice da razmotre uvođenje alata za olakšavanje glasanja, kao što su poštansko i elektronsko glasanje i mobilno biračko mesto.
Evroposlanici su zatražili i uklanjanje nekih odredbi iz postojećih pravila, uključujući izuzetak koja omogućava zemlji ograničavanje izbornih prava državljana drugih zemalja EU kada oni predstavljaju više od 20 posto svih građana EU koji borave na njenoj teritoriji.
Kako bi se pravila izmenila, države članice EU u Evropskom Savetu moraju ih jednoglasno usvojiti.
Evropski poslanici se nadaju da će se nova pravila uvesti na vreme za evropske izbore 2024.