Evropski parlament: Srbija nije ispunila svoje obaveze u pogledu slobodnih i poštenih izbora

Foto: europa.eu

Brisel – Izbori u Srbiji 17. decembra 2023. nisu održani u pravednim uslovima, tvrde evropski poslanici koji pozivaju da se sprovede nezavisna istraga o nepravilnostima.

Zbog toga što su sadašnje vlasti u Srbiji istrajno i sistematski zloupotrebljavale institucije i medije kako bi bile u prednosti, poslednji parlamentarni i lokalni izbori u Srbiji bili su „ispod očekivanih standarda za zemlju kandidatkinju za članstvo u EU”, smatraju poslanici u Evropskom parlamentu.

U rezoluciji usvojenoj sa 461 glasova za, 53 protiv i 43 suzdržana, Parlament ističe da su, iako sprovedeni bez ometanja, izbori održani 17. decembra 2023. obeleženi brojnim nedostacima.

Između ostalog, upućuje na nedoslednu primenu zaštitnih mera tokom glasanja i prebrojavanja glasova, česte slučajeve pretrpanosti, kršenja tajnosti glasanja i brojne slučajeve grupnog glasanja.

Podsećajući vlasti u Srbiji da je „pravilno funkcionisanje demokratskih institucija Srbije u središtu procesa pristupanja Srbije EU”, poslanici pozivaju na nezavisnu istragu koju bi sproveli priznati međunarodni pravni stručnjaci i institucije o nepravilnostima parlamentarnih, pokrajinskih i lokalnih izbora, s posebnim naglaskom na izbore za Skupštinu Grada Beograda.

Poslanici izražavaju žaljenje zbog toga što institucije u Srbiji nisu odgovorile na ozbiljne sumnje da su sadašnji zvaničnici bil uključeni u izborne manipulacije i zloupotrebu, što, naglašavaju, uključuje nekažnjavanje i osigurava da se takve prakse i dalje primenjuju.

Evropski parlament, takođe, osuđuje nedostatak rezultata u istrazi i sankcionisanju kršenja izbornih pravila, uključujući ozbiljne optužbe o nezakonitoj manipulaciji biraćkog spiska i izbornih prava, pritiscima na građane i izborne kandidate i njihovom zastrašivanju, slučajevima korupcije, krivotvorenja potpisa građana, klijentelizmu kao i nedopuštenoj i nezakonitoj zloupotrebi podataka građana.

Upućujući na „orkestrirane napade srpskih zvaničnika na posmatrače izbora, uključujući poslanike u Evropskom parlamentu”, poslanici traže povratak pristojnoj i konstruktivnoj raspravi, naglašavajući važnost uzajamnog poštovanja u demokratskom procesu.

Evropski parlament osuđuje nedostatak medijskog pluralizma tokom izborne kampanje, dezinformacije i obilno neetičko i pristrasno medijsko izveštavanje u korist sadašnjih zvaničnika.

U poslednjoj deceniji, otkako je predsednik Vučić došao na vlast, u Srbiji se stalno narušava sloboda medija, uz političke pritiske, pretnje, pa čak i fizičke napade na novinare, upozoravaju poslanici.

Pristupni pregovori sa Srbijom trebali bi napredovati samo ako zemlja ostvari znatan napredak u reformama koje očekuje EU, uključujući potpunu primenu izbornih preporuka OEBS/ODIHR i Venecijanske komisije, naglašava se u rezoluciji.

Ako vlasti u Srbiji ne pokažu volju primeniti ključne izborne preporuke ili ako rezultati istrage ukažu na to da su vlasti bile direktno uključene u prevaru birača, poslanici će pozvati na obustavu finansijske podrške EU Srbiji zbog ozbiljnih kršenja vladavine prava u vezi s izborima.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…