Sve više mladih u Evropskoj uniji zbog loše situacije na tržištu rada nastavlja da živi sa roditeljima što, pored ostalog, ima ozbiljne posledice po njihovu nezavisnost, upozoravaju stručnjaci.
Mladi su najveća žrtva ekonomske krize i uz stopu nezaposlenosti dva puta veću od ukupne u EU muče ih i siromaštvo i socijalna isključenost. Novi podaci pokazuju da se ekonomske prilike u EU lagano popravljaju, ali isti trend se još ne beleži kod socijalnih parametara. Stručnjaci ne žele da govore o mladima pogđenim krizom kao o "izgubljenoj generaciji" i napominju da su, uprkos krizi, mladi i dalje u većini optimisti u pogledu budućnosti.
Izveštaj Evropske fondacije za unapređenje uslova života i rada (Eurofound) o socijalnoj situaciji mladih potvrdio je da su socijalne posledice ekonomske krize u EU brojne i ukazao na zabrinjavajuće trendove – da je broj mladih, posebno muškaraca, koji žive sa roditeljima porastao između 2007. i 2011. godine na 48% sa 44% i da mladi ljudi ostaju u roditeljskom domu do tridesete godine u gotovo svim evropskim zemljama, uključujući Dansku i Austriju.
Detaljnije o izveštaju Evropske fondacije za unapređenje uslova života i rada možete pročitati na portalu euractiv.rs.