Beograd – Manifestacija Evropska noć istraživača, pod sloganom „Svetlost nauke”, biće održana 29. i 30. septembra u 24 grada u Srbiji,
Organizatori su najavili da su programi ove manifestacije besplatni za posetioce.
Predstavnica Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Aleksandra Divac Rankov rekla je na konferenciji za novinare da je „Noć istraživača“ deo manifestacije koja se tradicionalno odvija širom Evrope poslednjeg petak u septembru.
Kako je najavljeno, Noć istraživača u Srbiji obuhvatiće Beograd, Čačak, Kragujevac, Trstenik, Niš, Leskovac, Ranovac, Rekovac, Zaječar, Negotin, Novi Sad, Šabac, Kikindu, Kruševac, Prijepolje, Priboj, Novu Varoš, Paraćin, Jagodinu, Svilajnac, Despotovac, Pirot, Inđiju i Ćupriju.
Divac Rankov je istakla da će centralna manifestacija biti u Beogradu, i da druženje sa naučnicima u centru grada kreće u petak sa lovom na blago od platoa kod Narodnog muzeja Srbije.
Organizatori su saopštili da će u Beogradu posetioci moći da nauče kako se pravi veštačka kost, kako se piše nečije ime na jeziku DNK, odnosno tokom raznih programa u gradu biće u prilici da ćaskaju sa veštačkom inteligencijom, otkriju tajnu boja voća ili zaštite od UV zračenja.
Na konferenciji je kao demonstracija prikazano kako se kućnom hemijom može naduvati balon, a organizatori su najavila da će u Luci Beograd 30. septembra (20:00) sastav Gladni naučnici održati koncert i pokazati kako su muzika i nauka neodvojive.
Divac Rankov je najavila da kao uvod u Evropsku noć istraživača poslužiti Evropska nedelja istraživača, u okviru koje, između ostalog, u Paraćinu 25. septembra posetioci mogu saznati koliko je jaka paukova mreža i da prisustvuju trci zečeva, 26. septembra u Ćupriji se uči kako napraviti dugu, a u Despotovcu 27. septembra igre svetlosti sa okom.
Prema njenim rečima, više informacija o sadržajima, lokacijama i satnici 14. Evropske noći istraživača možete naći na sajtu nocistrazivaca.rs.
Organizatori su naveli da je Noć istraživača spoj edukacije i zabave koji predstavlja najnovija dostignuća iz mnogih prirodnih i društvenih naučnih oblasti kroz radionice, izložbe, igre, takmičenja, kvizove ili uživo izvođenje eksperimenata.
Evropska noć istraživača organizuje se uz podršku Evropske unije, sa ciljem da na zanimljiv način afirmiše istraživače i nauku, predstavi šta oni rade i podstakne mlade da se opredele za naučno-istraživačku karijeru, a u Srbiji se realizuje kroz projekte „ReFocus Art“ i „Sciences Cool„.
Koordinator projekta ReFocuS Art (Road to Friday of Science and Art) je Centar za promociju nauke u saradnji sa Institutom za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institutom od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Prirodno-matematičkim fakultetom iz Niša i Zavodom za zaštitu spomenika kulture Kragujevac.
Koordinator projekta SciencesCool (Science on the move – from lab to streets & school) je Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu u partnerstvu sa Institutom za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo.
Projekti su finansirani iz programa „Horizon Europe„, najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri”.