Evropska komisija usvojila strateški okvir za integrisano upravljanje granicama Unije

Foto: etias.info

Brisel – Evropska komisija (EK) je usvojila strateški okvir za evropsko integrisano upravljanje granicom (EIBM) za pet godina.

Pored toga, usvojena je i preporuka državama članicama o međusobnom priznavanju odluka o povratku i ubrzanom povratku u migracijama.

Komisija je saopštila da strategija obezbeđuje koordinisan okvir za nacionalne organe koji upravljaju granicom, kao i za više od 120.000 službenika državnih graničnih organa i Fronteksa.

Ključni prioriteti Strategije imaju 15 osnovnih komponenti, kao što su kontrola granica, podržana kroz široku IT i međuagencijsku saradnju radi poboljšanja upravljanja migracijama i spremnosti za krizne situacije.

Traganje i spasavanje je, kaže EK, „ključna komponenta evropskog integrisanog upravljanja granicom a kao prioritet, potreba za koordinacijom je prioritet između država zastave i obalnih država, kao i potreba da se razviju najbolje prakse za blagovremenu i potpunu razmenu informacija“.

I zajednički sistem EU za povratak je deo strategije.

Komisija najavljuje bolju koordinaciju između nacionalnih vlasti i evropskih agencija, kao i Fronteksa za sve faze procesa povratka.

EK podvlači da „treba intenzivirati saradnju sa trećim zemljama kako bi se doprinelo izgradnji operativnih kapaciteta trećih zemalja u oblastima granične kontrole, analize rizika, povratka i readmisije i borbe protiv krijumčarenja„.

U tom pogledu, istočnom i južnom susedstvu biće dat poseban fokus, pored trećih zemalja iz kojih i kroz koje vode glavni migracioni putevi ka EU. Ovo doprinosi razvoju uzajamnih i sveobuhvatnih migracionih partnerstava sa zemljama porekla i tranzita„, objašnjava Komisija.

Suočena sa kritikama da agencije EU i zemlje članice ne poštuju ljudska prava migranata, Komisija podvlači da se „zaštita granica EU mora vršiti uz puno poštovanje osnovnih prava“.

Akcije EU i nacionalnih aktera treba da se sprovode u potpunoj saglasnosti sa pravom EU, uključujući Povelju o osnovnim pravima EU i međunarodnim pravom, uključujući i kroz efikasne mehanizme praćenja“, navodi EK.

Zatim, strateški okvir naglašava da treba pojačati saradnju na međusobnom priznavanju odluka o povratku i ubrzavanju povratka.

To treba da ima „odvraćajući efekat na nesigurnu i neregularnu migraciju, pomažući u sprečavanju eksploatacije migranata razbijanjem poslovnog modela kriminalnih krijumčarskih mreža i promovisanjem bezbednih legalnih puteva“, kaže EK u saopštenju.

Komisija savetuje država članicama da podstiču dobrovoljni povratak.

Neophodno je obezbediti informacije o povratku u ranoj fazi procesa, uključujući i tokom procesa azila. Države članice treba da uspostave savetodavne strukture za povratak i reintegraciju kako bi promovisale dobrovoljni povratak. Za državljane trećih zemalja koji su uključeni u ove programe, dobrovoljni povratak se može podstaći tako što se ne izdaju zabrane ulaska“, saopštila je Evropska komisija.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…