Evropska komisija je tokom avgusta odobrila 23 višegodišnja nacionalna programa u okviru Fonda za azil, migracije i integraciju (FAMI) i Fonda za unutrašnju bezbednost (FUS).
Ukupna sredstva za dogovorene programe iznose oko 2,4 milijarde evra za razdoblje 2014. – 2020. Novac će se sada moći dodeliti državama članicama koje su najizloženije velikim migracijskim tokovima, poput Grčke i Italije, kao i drugim državama članicama EU koje se suočavaju s istim problemom. Komisija intenzivno sarađuje s državama članicama kako bi osigurala da se sredstva Evropske unije odmah isplate.
Rad Evropske unije u području migracija i unutrašnjih poslova podupiru Fond za azil, migracije i integraciju kao i Fond za unutrašnju bezbednost.
Fond za azil, migracije i integraciju doprinosi efikasnom upravljanju migracijskim tokovima i razvoju zajedničkog pristupa azilu i migracijama.
Fond za unutrašnju bezbednost (koji se sastoji od instrumenta za granice i vize kao i za policijsku suradnju i upravljanje krizom) pomaže u osiguravanju visokog nivoa bezbednosti i sprečavanju kriminala u Evropskoj uniji, a istovremeno omogućava zakonito putovanje i osigurava stabilno upravljanje spoljnim granicama Evropske unije.
U okviru višegodišnjih strateških nacionalnih programa dodeljuje se 85 % sredstava tih fondova, predviđenih za razdoblje 2014. – 2020. Nakon odobrenja Komisije programe pripremaju, sprovode, nadziru i ocenjuju nadležna tela u državama članicama, u partnerstvu s relevantnim subjektima u tom području, uključujući civilno društvo. Programi za preseljenje i premeštanje koje je Komisija nedavno predložila, a Savet podržao, provodiće se u okviru nacionalnih programa FAMI.
Preostalim sredstvima, koja čine oko 15 % ukupnih sredstava, upravlja Komisija na temelju pojedinačnih programa rada. Upravo se tim programima rada finansiraju mere Evropske unije i hitna pomoć državama članicama.
Sredstvima iz FAMI podržavaju se nacionalni napori na povećanju kapaciteta za prihvat, usklađivanju postupaka azila s normama Evropske unije, integraciji migranata na lokalnom i regionalnom nivou i povećanju efikasnosti programa povratka. Sredstva iz FUS dopuna su nacionalnim naporima za poboljšanje upravljanja granicama i nadzora nad njima u državama članicama (posebno upotrebom modernih tehnologija). Financijska sredstva FUS upotrebljavaju se i za prekograničnu saradnju u sprovođenju zakona i jačanje kapaciteta država članica da efikasno upravljaju bezbednosnim rizicima, kao što su terorizam i nasilna radikalizacija, trgovina drogom, sajber kriminal, trgovina ljudima i drugi oblici organizovanog kriminala.
Komisija je proteklih nedelja odobrila 23 nacionalna programa: sedam programa u okviru FAMI (Kipar, Grčka, Italija, Poljska, Slovačka, Španija i Švedska) i 16 programa u okviru FUS (Austrija, Bugarska, Kipar, Estonija, Finska, Grčka, Irska, Italija, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Portugal, Rumunija, Slovenija i Španija).
Ranije ove godine Komisija je odobrila 22 nacionalna programa: 17 programa u okviru FAMI (Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Estonija, Finska, Francuska, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Holandija, Nemačka, Portugal, Rumunija, Slovenija i Ujedinjeno Kraljevstvo) i pet programa u okviru FUS (Belgija, Češka, Danska, Francuska, Nemačka). Kasnije tokom 2015. biće odobreno preostalih 13 nacionalnih programa.
Izvor: europa.eu