Evroposlanici s novinarima: Sloboda medija ugrožena na Zapadnom Balkanu

novinari

Beograd, 30. mart 2018. – Poslanici Evropskog parlamenta (EP) su u razgovoru u Briselu s predstavnicima novinarskih udruženja i sindikata iz zemalja Zapadnog Balkana, ocenili da se sloboda medija na Zapadnom Balkanu mora poboljšati i da se mora reagovati na zabrinutosti novinara, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

"Očekuje se da će takvi utisci biti sadržani i u narednim izveštajima o napretku zemalja Zapadnog Balkana koji će biti objavljeni u aprilu 2018. godine", navedeno je u saopštenju.

Predstavnici novinarskih udruženja i sindikata iz Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i Srbije su se u Briselu 21. i 22. marta sastali s evroposlanicima i s predstavnicima Generalnog direktorata Evropske Komisije za politiku susedstva i pregovore o proširenju, kojima su ukazali da je na Zapadnom Balkanu sloboda medija i bezbednost novinara i dalje ugrožena.

Predstavljajući im podatke o bezbednosti novinara i medijske situacije u svojim zemljama, oni su naglasili da su problemi loši uslovi rada, strahovanje za ličnu sigurnost zbog obavljanja posla, politički i ekonomski pritisci koji rezultiraju cenzurom i samocenzurom.

Naveli su da je najveći problem nekažnjavanje napada na novinare, kao i to što se gaji neprofesionalno novinarstvo i ugrožava medijski pluralizam.

Primećeno je da problemi novinara uglavnom potiču od vladajućih, i od glavnih političkih stranaka koje su pokazale nedostatak političke volje za poboljšanje stanja slobode medija, piše u saopštenju.

Predstavnici novinarskih udruženja i sindikata prisustvovali su zajedničkom plenarnom zasedanju Odbora Evropskog parlamenta za spoljne poslove, i za bezbednost i odbranu (AFET-SEDE) o strategiji komunikacije Evropske komisije, o inostranim uticajima na medije, dezinformacijama i lažnim vestima.

"Delegacija je skrenula pažnju da su to posledice nedostatka pravnog i društvenog okruženja za novinare da rade u javnom interesu i da građanima pružaju informacije koje su im neophodne da naprave informisan izbor", navodi NUNS u saopštenju.

Delegacija je tokom sastanaka podelila nalaze istraživanja Indikatora za nivo medijskih sloboda i bezbednosti novinara za 2017. godinu i navela probleme koje je potrebno hitno rešavati.

Evroposlanicima i zvaničnicima Komisije skrenuta je pažnja na bazu podataka o napadima na novinare, koju su predstavnici Eevropske komisije ocenili kao veoma korisnu za praćenje stanja u regionu.

Posetu delegacije Evropskom parlamentu i Evropskoj komisiji organizovala je Evropska federacija novinara, a podržala EU u okviru projekta Regionalne platforme za medijske slobode i bezbednost novinara.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…