Građani Evropske unije generalno su zadovoljni životom pri čemu su oni iz nordijskih zemalja, kao i iz zapadne i južne Evrope, skloniji da budu zadovoljni nego oni koji žive u baltičkim zemljama, centralnoj Evropi i na Balkanu.
Istraživanja su pokazala da su sredovečni najmanje zadovoljni životom, da su parovi zadovoljniji od samaca, da je zadovoljstvo životom veće kod visokobrazovanih a niže od proseka u EU kod nezaposlenih ljudi i samohranih roditelja. Takođe su podaci ukazali da ispitanici iz nordijskih zemalja u najvećoj meri osećaju "da je ono što rade u životu vredno", kao i da očekivani životni vek u EU raste i da Italijani, Španci i Francuzi žive u proseku duže od ostalih Evropljana.
Na skali od 1 (veoma nezadovoljni) do 10 (veoma zadovoljni) Evropljani zadovoljstvo životom uopšte ocenjuju sa 7,1 u proseku a samo u dve članice EU beleži se ocena ispod 6, pokazala je publikacija Evropske statističke službe o kvalitetu života u EU objavljena povodom Međunarodnog dana sreće koji se širom sveta obeležava 20. marta.
Gledano po zemljama, životom su najzadovoljniji stanovnici nordijskih zemalja, ali i Luksemburga, Holandije i Austrije, dok su najmanje zadovoljni Bugari i Mađari. Grci, Letonci, Estonci, Slovaci i Česi takođe nisu naročito zadovoljni životom. Međutim, osim u Bugarskoj i Mađarskoj, i ne tako zadovoljni građani u proseku zadovoljstvo životom ocenjuju ocenom iznad 6.
Measuring quality of life in the EU
Opširnije o izstraživanju možete pročitati na portalu euractiv.rs.