Eurostat: Doznake iz inostranstva 2021. činile 7,2% BDP Srbije

Foto: pixabay.com

Brisel – Privatne doznake iz inostranstva i uplate iz inostranstva na ime kompenzacije zaposlenih činile su u 2021. godini 7,2% bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije, objavila je evropska statistička služba Eurostat.

Po visini učešća doznaka iz inostranstva u BDP, uglavnom novca koji šalju srpski državljani u dijaspori, Srbija je gotovo na začelju među zemljama regiona.

Prema podacima Eurostata, najzavisnije od doznaka iz inostranstva je bilo Kosovo, gde su doznake građana na radu u inostranstvu učestvovale u BDP sa čak 18%.

U Crnoj Gori je taj udeo bio 13,5%, u Bosni i Hercegovini 10,5% a u Albaniji 9,4 %. U Severnoj Makedoniji privatne doznake iz inostranstva su 2021. godine učestvovale u BDP sa 3,5%.

Među zemljama sa statusom kandidata za članstvo u EU, koje su obuhvaćene statistikom, u Turskoj, bez obzira na veliki broj radnika u zapadnim zemljama, doznake iz inostranstva su 2021. doprinele privrednom rastu sa svega 0,1%.

Među članicama EU, najveći udeo doznaka i kompenzacije iz inostranstva u BDP imale su Hrvatska. Letonija i Rumunija. Hrvatska je gotovo rame uz rame sa Srbijom, sa postotkom od 7,3%.

Ispod jedan odsto BDP strane doznake su u 2021. godini činile u Austriji, Španiji, Švedskoj, Italiji, Nemačkoj, Grčkoj, Finskoj, Holandiji, Irskoj i u članici Evropskog ekonomskog prostora Islandu.

U Evropskoj uniji su prekogranični transferi, privatne doznake i kompenzacije, bilo u zemlje članice ili u zemlje kandidate, nakon pada 2020. godine u 2021. godini ponovo dostigle istorijski obim. Najveći deo tih transfera poticao je, ali i stizao u zapadne članice EU.

Više od polovine prekograničnih novčanih transfera, 56% odnosno oko 131 milijarda evra obavljeno je među samim članicama Unije.

Iz EU je 2021. u treće zemlje kroz privatne doznake isplaćeno više novaca nego što je primljeno, i to ukupno 37,7 biliona evra.

Najviše novca upućeno je u zemlje severne Afrike – 22% ukupnih doznaka (8 biliona evra), zatim slede azijske zemlje, ne računajući Bliski istok, sa 21% (7,8 biliona evra), pa onda evropske zemlje koje nisu članice EU sa 19% (7,1 bilion evra).  

Na ime kompenzacija, dakle plata ili drugih naknada za zaposlene, iz inostranstva je uplaćeno više novca u EU nego što je iz nje tranferisano.

Prekogranične uplate bile su uglavnom iz evropskih zemalja koje nisu članice EU, Severne Amerike i iz centralne Afrike i Južne Afrike.

Najviše takvih novčanih transfera u zemlje EU bilo je pojedinačno iz Švajcarske, uglavnom građanima EU koji rade u Švajcarskoj.

Iz Švajcarske je 15,5 milijardi evra isplaćeno u Francusku, 6,1 milijarda evra u Nemačku, pet milijardi evra u Italiju, 1,1 milijarda u Portugal i 700 miliona evra u Austriju.

 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…

Žiofre: Potrebno je da i civilno društvo pomogne Srbiji da se brže kreće na putu ka EU

_______

Beograd – Šef Delegacije Evropske unije Emanuele Žiofre predao je izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu predstavnicima civilnog društva okupljenih u Nacionalni konvent. Koordinatorka Konventa Bojana Selaković je ambasadoru uručila Knjigu preporuka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji. Žiofre je kazao da je predaja izveštaja Nacionalnom konventu postala tradicija i podsetio je da je…