Njujork, 27. novembar 2016. – U 2016. godini nastavljen je šestogodišnji trend opadanja internet sloboda, pokazalo je istraživanje "Freedom on the Net", koji svake godine objavljuje organizacija Freedom House.
Globalne internet slobode su u padu, a vlade zemalja širom sveta sve više utiču na ograničavanje slobode izražavanja, korišćenja tehnologija enkripcije i slobodno korišenje društvenih mreža, kaže se u izvještaju, prenosi media.ba..
Dve trećine svih korisnika interneta (67%) žive u zemljama gde su kritikovanje vlasti, vojske ili vladajuće porodice podložni cenzuri. Korisnici društvenih medija suočeni su sa iznimnim restrikcijama, što potvrđuje činjenica da su vlasti u 38 zemalja sveta u protekloj godini izvršile hapšenja na osnovu aktivnosti na društvenim mrežama.
Ispitivanje pokazuje da su najnoviji fokus zabrana aplikacije za razgovor putem interneta, poput WhatsAppa, koji je bio najčešće blokiran internet alat u 2016. godini.
Prema istraživanju (čiji kriterijumi uključuju stopu internet penetracije, dostupnog besplatnog i otvorenog interneta, kao mehanizme zaštite privatnosti i slobode govora na internetu), zemlje sa najvišim stepenom internet sloboda su Estonija i Island, dok se na drugom kraju spektra nalaze Kina, Sirija i Iran. Zemlje bivše Jugoslavije nisu bile uključene u istraživanje.
Od 65 zemalja uključenih u istraživanje, 34 beleže pad digitalnih sloboda od sredine 2015. godine, a posebno se ističu Ukrajina, Venecuela, Turska, Rusija i Etiopija, čija su unutrašnja previranja poslednjih godina dovela do zatezanja sloboda građana pri korišćenju interneta.