Turski premijer Redžep Tajip Erdogan objavio je rat korisnicima interneta naloživši 20. marta da se u Turskoj blokira pristup društvenoj mreži Tviter (Twitter).
Blokada je delimično uspela pošto su korisnici Tvitera ubrzo našli načina da je zaobiđu. Ovaj najnoviji u nizu kontroverznih koraka koje je Erdogan, suočen sa skandalom zbog korupcije, preduzeo uoči lokalnih i predsedničkih izbora u Turskoj izazvao je lavinu kritika i optužbi za cenzuru. Iz EU je upućena jasna poruka toj zemlji koja je kandidat za članstvo da je korišćenje interneta i društvenih mreža jedno od osnovnih sloboda.
Turska je 20. marta uveče blokirala pristup društvenoj mreži Tviter, nekoliko sati pošto je to najavio Erdogan, ogorčen zbog toga što su na društvenim mrežama objavljeni prisluškivani telefonski razgovori koji ukazuju da bi on mogao da bude direktno umešan u skandal o korupciji.
"Ukinućemo Tviter. Baš me briga šta će da kaže međunarodna zajednica", izjavio je Erdogan 20. marta uveče pred više hiljada svojih pristalica na predizbornom skupu uoči lokalnih izbora 30 marta.
Samo nekoliko sati pošto je Erdogan najavio zabranu, Turska uprava za telekomunikacije (TIB) preduzela je korake pozivajući se na "pravosudne odluke" o "tehničkoj blokadi pristupa Tviteru", javila je turska agencija Anadolija.
Tviter ima oko 10 miliona korisnika u Turskoj.
Opširnije o blokadi Tvitera u Turskoj možete pročitati na portalu euractiv.rs.