Beograd – Osam medija i osam organizacija civilnog društva sa teritorije Kolubarskog okruga pristupilo pristupilo je inicijativi „Deca i mediji“.
To je i ključni rezultat projekta „Unapređivanje profesionalnih i etičkih standarda medija Kolubarskog okruga u izveštavanju o deci“ koji su „Prijatelji dece Srbije“, sproveli u partnerstvu sa valjevskim udruženjem „Dijalog“.
Potpisivanjem Memoranduma potpisnici/e su saglasni/e da će sarađivati na unapređenju položaja deteta u medijima na teritoriji Kolubarskog okruga, u skladu sa svim pozitivnim međunarodnim i domaćim dokumentima i da će u svoj rad uključiti i primenu publikacije Deca i mediji – Pravilnik protiv zloupotrebe dece u medijske svrhe.
Pored ostalih principa koje će organizacije civilnog društva i mediji sa teritorije Kolubarskog okruga, potpisnice Memoranduma ( mediji – Dijalog Net, Kolubarske.rs, Vamedia, Valjevska posla, Helo Divčibare, Objektiva, Televizija Valjevo plus i Valjevski.rs i 8 organizacije civilnog društva – Omladina Jazas, Lokalni odgovor, Klub Ars nova, Anđeli čuvari, Evropski pokret Valjevo, Centar za integraciju Roma, Asocijacija koordinatora za romska pitanja, KUD Đerdan), poštovati podrazumevano je pružanje podrške i primena Pravilnika u svom radu radi unapređivanja zaštite svakog deteta u našem društvu od medijske zloupotrebe, kao i neadekvatnog izveštavanja o deci.
O razlozima pokretanja inicijative „Deca i mediji“, kao i aktuelnim primerima medijske zloupotrebe dece za portal Dijalog Net govori Iva Eraković, izvršna direktorka „Prijatelja dece Srbije“ (PDS).
„Inicijativa „Deca i mediji“ je pokrenuta u vreme građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji. Tada su primećene prve velike medijske zloupotrebe dece na širem terenu nego što je današnja Srbija, koje su bile vezane za prvo predratna, onda i ratna dejstva“, kaže naša sagovornica.
Podseća da u to vreme nije postojao kodeks novinara, te je organizacija Prijatelji dece Srbije odlučila da objavi kodeks „Deca i mediji“. Dodaje da je novinarska profesija teško prihvatila ovaj dokument, odnosno sadržaj kodeksa je doživljen kao neka vrsta cenzure.
Protokom vremena, stav se promenio i porastao je nivo razumevanja o potrebi postojanja inicijative „Deca i mediji“. Eraković naglašava da je kodeks „Deca i mediji“ je sadržao dodatak koji se odnosio na zloupotrebu dece u političke svrhe.
Naša sagovornica ocenjuje da je političku i medijsku zlopotrebu treba posmatrati kao paket. Javnost ne bi mogla da zna da postoji politička zloupotreba dece da ne postoje mediji koji prate i izveštavaju aktivnosti političkih aktera.
Prijatelji dece Srbije su primetili da se, nakon 2010. godine, situacija u vezi sa medijskom i zloupotrebom dece rapidno pogoršava. S tim u vezi se i 2019. obnavlja izdanje kodeksa „Deca i mediji“ zajedno sa Pravilnikom protiv zloupotrebe dece u medijske svrhe.
S obzirom na to da je od 2019. Kodeks novinara i novinarki Srbije uveliko na snazi, publikacija Prijatelja dece Srbije smatra se kao dopuna Kodeksa u delu koji se odnosi na medijsko izveštavanje o deci i za decu.
„Ono što je dobro je da su se sve značajnije medijske kuće, nacionalne pa i lokalne, prihvatile inicijativu „Deca i mediji“ i potpisivanje memoranduma o saradnji sa „Prijateljima dece Srbije“, obavezale se na korišćenje pravilnika u svom izveštavanju“, ukazuje izvršna direktorka PDS.
Međutim, uprkos ovoj inicijativi, tabloidni mediji, surovo nastavljaju da krše elementarna prava deteta na razne načine, pritom se to dešava i kada su deca u najstrašnijim situacijama, kada su žrtve, kada su kidnapovana, kada su zlostavljena, zanemarivana.
Eraković ukazuje i na zloupotrebu dece koja se vrši u humanitarno-privredno svrhe.
„To se posebno vidi kroz razne humanitarne akcije u kojima se navodno pomaže porodici i deci, recimo s teškim socioekonomskim statusom, deci sa smetnjama u razvoju, a zapravo se deca izlažu javnosti na potpuno neprimeren način, bivaju obeležene u sredini u kojoj žive vrlo često posle sekundarno viktimizovana od vršnjaka, i tako dalje“.
Praksa pokazuje i da mediji zlupotrebljavaju decu i u jednoj suptilnoj formi, a to je da deca učestvuju u određenim medijskim formatima. Reč je, o takozvanim „talent show“ programima, u kojima se, zapravo, ne radi se o prikazivanju njihovih sposobnosti i talenata, već o eksploataciji dece.
„Deca, na primer, pevaju ili izvode numere koje uopšte nisu dečije, seksualizuju se, posebno devojčice, snimanja se vrše do 3, 4, 5 ujutru, deca se ekonomski eksploatišu i u tom segmentu moramo da kažemo da su roditelji, nažalost, tihi saučesnici. Nekada iz neznanja, nekada iz neinformisanosti, ali bez njihove saglasnosti da se deca pojavljaju u takvim programima ne bi bilo ni takvih programa“, naglašava Eraković.
Ukazuje i na trend na koji Prijatelji dece Srbije uporno skreću pažnju. Reč je o faktičkom nepostojanju adekvatnih sankcija za ovakve pojave u društvu.
„Imamo situaciju u kojoj regulatorno telo za elektronske medije (REM), ne radi svoj posao, bar kada je zaštita dece od medijske zloopotrebe u pitanju. Mnogo je nivoa zloupotrebe dece i moramo raditi dalje na edukaciji, prevenciji, ali i na sankcijama“, kaže izvršna direktorka Prijatelja dece Srbije.
Ovaj medijski sadržaj je realizovan u okviru projekta „Unapređivanje profesionalnih i etičkih standarda medija Kolubarskog okruga u izveštavanju o deci“ koji Prijatelji dece Srbije (PDS) sprovode u partnerstvu sa valjevskim udruženjem „Dijalog“.
Projekat je sufinansiran od strane Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
