Engleska i Vels zabranili kontrolu partnera

žena

Oni koji zlostavljaju supružnike, partnere i članove porodice u Engleskoj i Velsu ubuduće će biti gonjeni i kažnjeni i kada ne pribegavaju fizičkom već psihološkom nasilju. Kažnjivo će biti i sprečavanje nečije socijalizacije, kontrola naloga na društvenim mrežama ili diktiranje nekom šta da obuče. Aktivisti za zaštitu žena od nasilja ukazuju da zlostavljanje obično počinje ograničavanjem lične slobode i praćenjem, da bi kasnije preraslo u fizičko nasilje.

U Engleskoj i Velsu je 29. decembra stupio na snagu novi zakon kojim su ponovljene pretnje, ponižavanje i zastrašivanje radi kontrole proglašeni za zločin.
 
To znači da će se ponašanje "prinude (pod pretnjom) ili kontrole" smatrati zlostavljanjem i kažnjavati kao krivično delo za koje je predviđena zatvorska kazna do pet godina.
 
Vlasti Engleske i Velsa saopštile su da će novim propisima biti pokriveni slučajevi onemogućavanja nekoga da se socijalizuje kontrolom njegovog pristupa društvenim meržama ili korišćenjem aplikacija za nadzor.
 
Zločinom će se smatrati i pretnje obznanjivanjem ili objavljivanjem privatnih informacija, kao i ograničavanje pristupa porodici, prijateljima ili finansijama.
 
Alison Sonders (Saunders) iz javnog tužilaštva kaže da takvo ponašanje "može da ograniči osnovna ljudska prava" smanjenjem slobode kretanja i nezavisnosti.
 
"Takvo ponašanje može da bude neverovatno štetno u vezi u kojoj postoji zlostavljanje, gde jedna osoba ima veću moć od druge, čak i kada se čini da je takvo ponašanje bezopasno ili rezultat ljubavi", navela je Sonders.
 
"Žrtve mogu da budu zastrašene posledicama ako se ne ponašaju po pravilima nekog drugog. Često se plaše nasilja ili trpe ekstremno psihološko i emocionalno zlostavljanje", upozorila je Sonders.
 
Mnoge žrtve kažu da su traume zbog psihološkog nasilja gore od onih od fizičkog nasilja, istakla je Sonders, prenela je agencija AP.
 
Novi zakon donet je nakon što je većina stručnjaka koje je konsultovala vlada ocenila da postojeći propisi o zaštiti od porodičnog nasilja ne nude dovoljnu zaštitu.
 
Odredbe novog zakona primenjivaće se samo u slučajevima gde se ponašanje "kontrolora" ponavlja ili je hronično.
 
Šefica policije za porodično nasilje Lujza Rolf kaže da će novi zakon "pružiti više mogućnosti za otkrivanje drugih vrsta nasilja u porodici, uz fizičko nasilje".

Istovremeno Dejvid Taker sa Koledž ov polising (College of Policing, CPS), policijske strukovne organizacije, ističe da će dokazivanje novih krivičnih dela predstavljati pravi izazov ali da "što je još značajnije, pruža velike mogućnosti da se zaštite žrtve a požinioci kazne".
 
"To je prava prilika za policiju i CPS da zajedno rade kako bi žrtve i potencijalne žrtve teškog zlostavljanja bile bezbednije", ocenio je Taker.
 
Poli Nit (Polly Neate), šefica organizacije Vimens ejd (Women's Aid) koja se bori protiv nasilja nad ženama i decom, istakla je značaj donošenja novog zakona za pristup problemu nasilja u porodici.
 
"Počinioci obično počinju zlostavljanje žrtve tako što joj ograniče ličnu slobodu, prate svaki korak i preuzimaju kontrolu nad njenim životom. Fizičko nasilje obično dolazi kasnije", rekla je Poli Nit.

Izvor: euractiv.rs 

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…