Evropska komisija utvrdila je niz zajedničkih principa za nacionalne stečajne procedure za kompanije u finansijskim teškoćama sa ciljem da održivi biznisi dobiju novu šansu i ostanu u poslu, odnosno da se kompanije ohrabre na restrukturisanje u ranoj fazi i tako spreče stečaj. U Evropskoj uniji se oko 200.000 firmi godišnje ili oko 600 dnevno suoči sa nelikvidnošću zbog čega 1,7 miliona ljudi ostane bez posla.
Pored toga, četvrtina stečaja ima prekogranične elemente. Podaci pokazuju i da polovina kompanija opstane u poslu manje od pet godina. Od početka krize broj stečaja u EU je udvostručen i očekuje se da se trend rasta nastavi i u 2014. godini.
Reformisanje nacionalnih propisa o stečaju doneće dvostruku korist – održivim kompanijama će pomoći da ostanu u poslu i sačuvaju radna mesta a istovremeno će doprineti unapređenju poslovne klime za kreditore koji će moći da povrate veći deo svojih investicija nego u slučaju kada dužnik propadne, ocenjuju u Komisiji.
Nakon bankrotstva, pošteni preduzetnici dobiće drugu šansu a statistike potvrđuju da su oni u principu mnogo uspešniji kada drugi put kreću sa poslom.
Komisijine preporuke usvojene su 12. marta nakon što su u prethodnoj godini održane javne konsultacije o evropskim stečajnim procedurama i predložena izmene propisa EU o prekograničnim stečajevima koje su nedavno dobile zeleno svetlo Evropskog parlamenta.
Opširnije o novim merama Evropske komisije za nacionalne stečajne procedure za kompanije u finansijskim teškoćama možete pročitati na portalu euractiv.rs.