Već duže vremena u Srbiji je u toku kampanja koju protiv Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) sprovode neki provladini mediji, a redakciji istraživačkog tima i novinarki Dragani Pećo nedavno su upućene i pretnje putem društvenih mreža.
Kako se navodi na stranici KRIK-a, redakcija je povodom tih pretnji podnela kaznenu prijavu Višem javnom tužilaštvuu u Beogradu. Naime, među pretnjama koje su dve osobe uputile novinarima, nalazila se poruka da ih „treba postrojiti i streljati kao strane agente u Srbiji“. Iz KRIK-a naglašavaju da su pretnje pristigle nakon njihovih nedavnih istraživanja imovine političara. Napad tabloida, predvođen Informerom, do sada je najviše bio usmeren prema glavnom i odgovornom uredniku KRIK-a, Stevanu Dojčinoviću kome su, između ostalog, pripisivali saradnju sa stranim obaveštajnim službama, o čemu je Fairpress ranije pisao.
O novim pritiscima za Fairpress je govorila novinarka KRIK-a, Dragana Pećo:
KRIK je meta napada još od osnivanja, pre oko godinu dana kada smo pokrenuli portal krik.rs. Prvo su počeli medijski napadi i kampanje od strane provladinih tabloida i medija bliski vlasti i kriminalnim krugovima koji su pokušavali, što i danas čine, diskreditovati nas i naš rad. U tim medijskim napadima prednjači tabloid „Informer“ koji je danima vodio kampanju protiv KRIK-a i našeg urednika Stevana Dojčinovića, objavljujući niz neistina. Osim medijskih napada, pojedini zvaničnici iz vlasti su u javnim nastupima iznosili iste neistine o nama objavljene u tabloidima.
Pećo je naglasila da su u poslednje vreme izloženi sve većem broju negativnih i uvredljivih komentara na društvenim mrežama od strane pojedinih građana.
Građani kao da su podstaknuti i ohrabreni slušajući i čitajući skoro svakodnevno neistine i napade na nas, samo ih ponavljaju u svojim komentarima. U mnoštvu tih komentara smo dobili i pretnje. Dve osobe su nam pretile preko tvitova koje su napisali meni, ali i tvitovima upućenim mojoj redakciji.
Smatram da je neophodno da nadležni državni organi reaguju u slučaju pretnji koje su upućene ne samo nama, nego i drugim istraživačkim novinarima, i time ugrožavaju našu bezbednost. Ovo samo pokazuje u kakvim opasnim uslovima rade istraživački novinari u Srbiji. Tim zastrašivanjem i pretnjama možda pokušavaju ugroziti naš rad ili nas zastrašiti da se ne bavimo istraživačkim novinarstvom ili istražujemo teme od javnog značaja. Međutim, nas to neće sprečiti da, kao i do sada, razotkrivamo kriminal i korupciju u najvišem vrhu vlasti, po čemu je KRIK i postao poznat, kaže Dragana Pećo za Fairpress.
Povodom ovih pretnji, ali i drugih, sve učestalijih napada na novinare, oglasilo se Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) koje je pozvalo organe državne vlasti na preduzimanje svih zakonski propisanih mera kako bi se sprečile “sve direktnije i ozbiljnije pretnje novinarima”. U svom saopštenju su istakli kako je neshvatljiv izostanak bilo kakve javne reakcije nadležnih organa (pa čak i formalne osude) povodom direktnih pretnji smrću novinarima. Nadalje, izrazili su sumnju da iza napada, posebno na novinare koji istražuju korupciju, organizovani kriminal i druge osetljive teme, stoje ljudi bliski vlasti. “Najnoviji slučaj pretnji upućenih redakciji KRIK-a i novinarki Dragani Pećo još jednom pokazuje da izostanak adekvatnih sankcija ohrabruje neprijatelje slobode informisanja i izražavanja koji kontinuirano i bezobzirno ugrožavaju bezbednost novinara u Srbiji.”, stoji u saopštenju.
Najnovije pretnje upućene redakciji KRIK-a i novinarki Dragani Pećo osudila je i Asocijacija online medija (AOM), istakavši da to samo ukazuje na činjenicu da su „razna osnivanja komisija za bezbednost novinara i protokoli za njihovu zaštitu, u skladu s potrebama evropskih integracija, samo isprazna, licemerna politička forma bez ikakvog sadržaja.“ Takođe, podsetili su da se radi o nastavku zastrašujuće kampanje protiv KRIK-a, njegovih urednika i novinara.
Izvor: Fairpress