Beograd, 16. novembar 2016. – Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Misija OEBS-a u Srbiji dodeli su u Beogradu, povodom Međunarodnog dana tolerancije, novinarske nagrade za najbolji tekst i prilog na temu tolerancije.
U kategoriji štampe nagrađeni su novinarka agencije Beta Bojana Milovanović za tekst "Starost kao novi početak" objavljen u nedeljniku "Novi magazin", Filip Rudić iz CINS-a za tekst "Deca izbeglice u opasnosti od iskorišćavanja, kao i novinarka "Danasa" Jelena Diković za tekst "Od pretnji smrću do udarca u glavu, stomak i kičmu", prenosi Beta.
Nagrade u kategoriji reportaže dobili su novinarka Nadežda Gaće za reportažu "Oni pomeraju granice život u otvorenoj sredini", objavljenu u "Novom magazinu", novinarka Olivera Milenković za reportaž "Dubravko" iz serijala "Jedan život" (VICE Srbija), kao i novinarka RTS-a Tatjana Manojlović za reportažu "Život i standardi: Pravo na pravdu".
Za najbolji TV ili radio prilog nagrađeni su Biljana Radulović sa RTS-a "U Srbiji 19.000 ljudi lišeno poslovne sposobnosti", Jelena Kikić sa B92 za "Deca prosjaci osim sažaljenja, da li može još nešto", kao i novinar TV N1 Adam Santovac za prilog "LGBT Parada može i drugačije".
Za najbolji studentski rad "Žene na muškom zadatku" nagrađene su Dunja Funduk i Teodora Gavrilović. Rad je objavljen u magazinu "Žurnalist" koji izdaju studenti novinarstva sa novosadskog Filozofskog fakulteta.
Na regionalnoj konferenciji tela za ravnopravnost jugoistočne Evrope u Palati Srbija predstavnici institucija za ravnopravnost u Jugističnoj Evropi, medju kojima je i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Srbije, potpisali su zajedničku izjavu o saradnji, kojom su dogovorene ključne odrednice, oblasti i načini dalje saradnje.
Poverenica za zaštitu ravnopravnost Srbije Brankica Janković kazala je da su nagrađeni najbolji prilozi, izveštaji, reportaže koje daju veliki doprinos toleranciji i boljem razumevanju među građanima i građankama Srbije.
"Sigurni smo da je jedan od načina na koji se gradi tolerantnije društvo prikazivanje pozitivnih primera, a to se najbolje može uraditi pomoću medija", rekla je Brankica Janković i dodala da će se sledeći susret predstavnika institucija za ravnporavnost održati u Hrvatskoj.
Po rečima Brankice Janković, Srbija je kroz saradnju svih institucija za ravnopravnost pokazala da je posvećena regionalnoj saradnji.
Šef Misije OEBS-a u Srbii Andrea Oricio kazao je da je jednakost građana i građanki svakodnevni izazov u zemljama širom sveta.
"Različitost je osnovno obeležje ravnopravnosti, a OEBS otelovljuje različitost, jer ga čini 57 zemalja", rekao je on.