Podgorica, 25. novembar 2016. -SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja Podgorica, SOS Berane i SOS Ulcinj pridružuju se svetskoj kampanji protiv nasilja nad ženama .
"16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama" je globalna, svetska kampanja koju obeležavaju organizacije, institucije, pojedinci i pojedinke u preko 100 država sveta.
Kampanja je počela 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.
Kampanja je vreme da se podstaknu akcije za okončanje nasilja nad ženama i devojkama širom sveta.
Ove godine, kampanja snažno naglašava potrebu za održivim finansiranjem aktivnosti koje imaju za cilj okončanje nasilja nad ženama i devojčicama.
SOS telefoni za žene i decu žrtve nasilja iz Podgorica, Berana i Ulcinja, ove godine kampanju sprovode uz podršku i finansiranje Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Kampanja će obuhvatiti niz aktivnosti okrenutih ka donosiocima odluka, a koje će se sprovesti pod okriljem projekta "Zaštita od rodno zasnovanog nasilja – uslov demokratije i vladavine prava".
Parlamentarna skupština Saveta Evrope ističe da „Kampanja za borbu protiv nasilja nad ženama u Evropi” se sprovodi jer akutna priroda ovog problema mora primorati države članice Saveta Evrope da posmatraju nasilje u porodici kao nacionalni politički prioritet i da se bave s njime u širem političkom okviru, uz učešće vlade, parlamenta i civilnog društva.
Države članice imaju obavezu pod međunarodnim pravom da deluju sa dužnom prilježnošću radi preduzimanja efektivnih koraka za okončanje nasilja nad ženama, uključujući nasilje u porodici, i zaštitu žrtava. Ako ne žele da se smatraju odgovornim, države moraju preduzimati efikasne mere sprečavanja i kažnjavanja takvih radnji od strane privatnih lica i da štite žrtve’’.
Jednu od najvažnijih konvencija u oblasti zaštite od nasilja predstavlja Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Ona je prvi i jedini regionalni evropski pravno obavezujući instrument u oblasti nasilja nad ženama.
Crna Gora je 2013. godine usvojila i Zakon o potvrđivanju Konvencije Savjeta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici i time obavezala sve institucije sistema i građane u Crnoj Gori da rade na sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici, podsećaju SOS telefoni za žene i decu žrtve nasilja iz Podgorica, Berana i Ulcinja u zajednićkom saopštenju.
Preporuka Komiteta ministara Saveta Evrope o zaštiti žena od nasilja (2002) – definiše nasilje u porodici kao „… nasilje koje se događa u porodici ili domaćinstvu, uključujući, između ostalog, fizičku i psihičku agresiju, emocionalno i psihičko zlostavljanje, silovanje i seksualno zlostavljanje, incest, silovanje supružnika, stalnih ili povremenih partnera i vanbračnih supružnika, krivična dela učinjena u ime časti, obrezivanje genitalija i polnih organa i druge tradicionalne prakse štetne za žene, kao što su prinudne udaje“ .
Jedan od najvećih izazova u nastojanjima da se spreči i protiv nasilja nad ženama i devojčicama u svetu je znatan nedostatak sredstva izdvojenih za servise podrške ženama i devojčicama žrtvama diskriminacije i nasilja.
Strateški nacionalni i međunarodni okviri, počevši od nacionalnih strategija za borbu protiv nasilja i Lokalnih planova u opštinama, pa sve do globalnih strateških okvira poput 2030 agende za održivi razvoj, uključuju ciljeve koji pozivaju na prekid nasilja nad ženama i devojčicama, nude velika obećanja ali činjenica je da ih mora pratiti adekvatno finansiranje kako bi se doneti stvarne i značajne promene u životima žena i devojaka.