Crnogorske OCD traže sastanak sa ministrom zdravlja u cilju unapređenja zdravstvene zaštite osoba koje žive sa HIV-om

Podgorica, 08. februar 2017. (PR pres servis) – Grupa od četiri nevladine organizacije zatražila je od ministra zdravlja Kenana Hrapovića satanak u cilju rešavanja problema nestašice lekova za osobe koje žive sa HIV-om i unapređenja zdravstvene zaštite te populacije.

U pismu, koje su Hrapoviću uputili predstavnici Crnogorske HIV fondacije, Juventasa, Cazasa i Kvir Montenegra, navodi se da je situacija u kojoj se već duži period nalaze osobe koje žive sa HIV-om nepovoljna i da je direktno vezana sa određenim odlukama institucija zadravstvene zaštite.

''Naime, u Crnoj Gori je tokom poslednje dve godine najmanje četiri puta došlo do nestašice lekova koji služe za tretiranje HIV infekcije. Došlo je do pada kvaliteta u ionako nedovoljnom obimu usluga za osobe koje žive sa HIV-om, ali i do značajnog porasta novodijagnostifikovanih (37 tokom 2016. godine)“, kaže se u pismu.

Iz Crnogorske HIV fondacije, Juventasa, Cazasa i Kvir Montenegra podsetili su da se od kraja januara do polovine aprila 2015, tokom  prošle godine i u februaru ove godine, javljao problem u redovnom snabdevanju anti-retrovirusnim lekovima koji služe za tretiranje HIV infekcije. „Ovaj problem nije zabeležen u periodu 2010-2014.godine“.

U cilju rešavanja nastale situacije, Crnogorska HIV fondacija se više puta obraćala Nacionalnoj Komisiji za HIV pri Ministarstvu zdravlja Crne Gore. Održano je više sastanaka, podneto više inicijativa, te traženo da se hitno definiše i omogući kontinuirana nabavka ove terapije koja je po mnogo čemu specifična u odnosu na terapiju za druge bolesti“, podseća se u pismu.

U julu prošle godine, kako su ukazali, stručna podkomsija pri Nacionalnoj Komsiji za HIV uputila je Ministarstvu zdravlja Analizu i zahtev za unapređenje lečenja za osobe koje žive sa HIV-om, „na šta Ministarstvo ni do danas nije odgovorilo“.

''Ukupan broj pacijenata sa HIV-om ove godine prevazilazi dve stotine. Ukupan broj osoba čije se zdravstveno stanje prati na infektivnoj klinici KCCG je između 90 i 120. Oko stotinu njih je na terapiji antiretrovirusnim lekovima“, upozorili su iz NVO. 

Pored problema u kontinuitetu snabdevanja lekovima, kako se navodi, ističu se problemi nedovoljnog broja lekara, izuzetno loših uslova za rad i pružanje medicinskih tretmana na Infektivnoj klinici, nedostatka psiho-socijalne podrške za osobe koje žive sa HIV-om i članove njihovih porodica.

''U Klinici za infektivne bolesti, požrtvovan i brojčano nedovoljan kadar, neguje pacijente u neuslovnoj zgradi, koja ima samo jednu ambulantu (takođe neuslovnu; nema toaleta, prijemni šalter sa čekaonicom je male površine, bez grejanja/hlađenja, sa loše zvučno izolovanim vratima između čekaonice i ambulante)“, ukazali su u pismu.

U Crnoj Gori, kako su istakli, ne postoji psiho-socijalna podrška osobama koje žive sa HIV-om, niti terapijsko savetovalište pri Klinici za infektivne bolesti u Podgorici.

''Zabrinutost zbog trenutne situacije deli i Evropska komisija u poslednjem izveštaju o Crnoj Gori, gde se navodi da osobe koje žive sa HIV-om imaju otežan pristup zdravstvenoj zaštiti i da se zdravstvena zaštita osoba koje žive sa HIV-om mora poboljšati“, navodi se u pismu.

NVO su istakle da je problem stigme i diskriminacije, prema svedočenjima osoba koje žive sa HIV-om, posebno izražen u tretmanu medicinskih problema koji nisu (usko) vezani za HIV, tj. kod lečenja koje nije vezano za Kliniku za infektivne bolesti.

''Posebno se ističe problem vezan za planiranja potomstva i korišćenja asistiranih tehnika reprodukcije“, ukazali su iz NVO.

Grupa od četiri NVO je, kako su kazali, zatražila da Ministarstvo zdravlja usvoji politike i izradi vodiče dobre prakse, kojim će se onemogućiti nedostatak lekova u apotekama za tretman osoba koje žive sa HIV-om, te unaprede drugi aspekti zdravstvene zaštite ove populacije, „a uzimajući u obzir Analizu i zahtev za unapređenje lečenja za osobe koje žive sa HIVom koju je u julu 2016. Nacionalna Komsija za HIV uputila Ministarstvu zdravlja“.

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…