Crna Gora da počne da primenjuje Pariski sporazum

zaštita životne sredine

Brisel/Podgorica, 04. novembar 2016. – Pariski sporazum o klimatskim promenama danas stupa na snagu, dok u ponedeljak 7. novembra počinje 22. Konferencija UN o klimatskim promenama, gde će se diskutovati detalji primene Pariskog sporazuma.

NVO Green Home i Evropska mreža nevladinih organizacija koje se bave klimatskim promenama – CAN Europe pozivaju nadležne organe Crne Gore da hitno pristupe ratifikaciji Pariskog sporazuma, ali i da pokažu spremnost na njegovu odlučnu primenu, tako što će odustati od izgradnje termoelektrane u Pljevljima.

Pariski sporazum je usvojen prošlog decembra na svetskom klimatskom Samitu u Parizu, pri čemu se preko 190 zemalja sveta, uključujući i Crnu Goru, obavezalo da će progresivno smanjivati svoje emisije gasova staklene bašte, do nultog nivoa emisija u drugoj polovini ovog veka. Da bi Sporazum stupio na snagu, bilo je potrebno da ga ratifikuje preko 55 zemalja sveta, koje zajedno čine preko 55% svetskih emisija gasova staklene bašte.

U do sada nezapamćenom izrazu političke volje i jedinstva  širom sveta, oba uslova su ispunjena. Tako Pariski sporazum stupa na snagu danas, 4. novembra, manje od godinu dana nakon usvajanja. To je jedan od rekorda za najbrže stupanje na snagu jedne globalne konvencije.

Tim povodom, Sanja Orlandić iz NVO Green Home je rekla:

“U svetlu stupanja na snagu Pariskog sporazuma, krajnje je vreme da Vlada i formalno odustane od izgradnje novog bloka u Pljevljima, čijim ciljevima ovaj projekat direktno protivreči. Štaviše, nedostatak interesovanja evropskih investitora za ovaj projekat je jasan signal da nakon Pariza, u Evropi više nema prostora za ulaganje u postrojenja na ugalj.” 

Pariski sporazum stupa na snagu samo nekoliko dana prije početka velike UN konferencije o klimi, koja se održava od 7-18. novembra u Marakešu. U Marakešu će se raspravljati o detaljima primene Pariskog sporazuma, odnosno o merama koje će omogućiti drastično smanjenje emisija gasova staklene bašte u narednim godinama.

Države koje sporazum još nisu ratifikovale – poput Crne Gore – pravno gledano neće moci aktivno da utiču na odluke donesene na ovoj konferenciji a koje se tiču detalja njegove primene.

Crna Gora treba hitno da ratifikuje Pariski sporazum, kako bi se što pre uključila u diskusije oko mera primene i počela da se priprema za punu primenu sporazuma. Takođe je neophodno da se, do kraja 2018. godine revidira postojeći cilj za smanjenje emisija gasova staklene bašte, koji može biti značajno ambiciozniji, imajući u vidu potencijal obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Crnoj Gorizaključila je Dragana Mileusnić iz Mreže za klimatsku akciju Evropa (Climate Action Network Europe).

Najčitanije
Obrazovanje

CEU: Stipendije za diplomske i postdiplomske programe

_______
Central European University (CEU) je međunarodni priznati univerzitet za diplomsko (Master) i postdiplomsko (PhD) obrazovanje iz područja društvenih i humanističkih nauka, zaštite životne sredinei matematike. CEU se nalazi u samom srcu…
Društvo

Press Start: Crowdfunding za novinarske priče

_______
Pokretači platforme Press Start žele da im ona omogući mesto gde mogu prikupljati donacije za svoj rad. Platforma je svojevrstan odgovor na potrebu novinara koji žive u zemljama sa ugroženom slobodom govora…
Evropa

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

_______
Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru –…

Preporučujemo…