Podgorica – Komitet Saveta Evrope za prevenciju torture i nehumanog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) objavio je izveštaj o Crnoj Gori.
U izveštaju se navodi da je delegacija CPT-a dobila značajan broj navoda o ozbiljnom fizičkom maltretiranju pritvorenih lica od policijskih službenika.
To, kako se ističe, uključuje optužbe protiv službenika Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, specijalnih jedinica, kriminalističke policije i inspektora iz raznih policijskih stanica koje se nalaze u nekoliko delova Crne Gore.
Komitet navodi da su optužbe uključivale šamare, udarce nogama u glavu, stomak, grudi i ruke te udare po tabanima, korišćenje elektro-šokova, ogrlica za pse, uz izazivanje osećaja gušenja kroz stavljanje plastične kese preko glave osumnjičenog, pretnje pištoljem, pretnje silovanjem i skidanje osumnjičenih, vezivanje za stolicu i polivanje hladnom vodom.
„Pored toga, delegacija je takođe čula za pjetnje upućene deci ili drugim članovima porodice osumnjičenog da bi se izvršio pritisak da daju priznanje ili da saopšte određene informacije. Po mišljenju Komiteta, ove navodne radnje mogu predstavljati mučenje„, piše u Izveštaju.
Većina navodnih mučenja i/ili maltretiranja dogodila se tokom predistražne faze krivičnog postupka, očigledno u svrhu izvlačenja informacija ili priznanja, dodaje se.
„U mnogim (ali nikako u svim) slučajevima, ovi navodi su se odnosili na osobe koje su bile pozvane u prostorije policije da daju početnu izjavu ili informaciju, ali koje još nisu formalno označene kao osumnjičene. Pozvani su na ‘informativni razgovor’ sa policijom. Zaštitne mere koje se odnose na takve razgovore moraju biti ojačane. CPT daje niz preporuka za rešavanje ovog fenomena, uključujući pozivanje ministra unutrašnjih poslova, direktora policije i regionalnih policijskih direktora da aktivno promovišu promenu kulture u redovima agencija za sprovođenje zakona…“, navodi se u Izveštaju.
CPT je utvrdio da su lica pritvorena u Istražnom zatvoru u KPZ Spuž i istražnom odeljenju zatvora Bijelo Polje držana duže vreme u lošim uslovima i bez bilo kakvog svrsishodnog režima.
Situacija je pogoršana činjenicom da su pritvorenici zatvoreni u svojim ćelijama po 23 sata dnevno mesecima (pa čak i godinama) uzastopno, uz brojna ograničenja nametnuta od suda tokom pretpretresnog perioda.
„Kumulativni efekti ove situacije za pritvorena lica, posebno u Istražnom zatvoru u Spužu, zajedno sa smanjenom učestalošću kontakta sa spoljnim svetom mogu, po mišljenju Komiteta, da dovedu do nehumanog i ponižavajućeg postupanja...“, stoji, između ostalog, u izveštaju.